3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az EU csatlakozás kapcsán az emberekben felmerülő egyik legfontosabb kérdés, hogyan alakulnak majd a fizetések. Mivel erre vonatkozólag nincs egységes Uniós szabályozás, így a tagországokban mind a minimálbér, mind az átlagos keresetek eltérnek. A munkáltatók viszont nem szeretnék, hogy ezen a téren gyors legyen a felzárkózás, mert a versenyképességük elvesztésétől tartanak.

A csatlakozó országokban még a portugál szintnél is alacsonyabbak a munkaerőköltségek. Magyarországon 3,83 euró az órabér, Lettországban 2,42 euró, ami majdnem tizenketted része a svédországi szintnek. A tíz jövendő tag átlaga 4,21 euró, míg az EU-átlag 22,7 euró volt 2000-ben.

Magyarország tehát még a kelet-közép-európai térségen belül is az olcsóbb országok közé tartozik. Ez jó hír a beruházóknak, de nem jó a dolgozóknak: ráadásul nálunk a bérek és a fizetések aránya a teljes költségen belül 67,1 százalék, ami Románia után a legalacsonyabb arány az EU-hoz csatlakozni akaró 12 kelet-közép-európai ország között. Nem véletlen, hogy egyre több fórumon esik szó az adó és járulékok magas voltáról.

Az Uniós 22,7 eurós átlagkereset az alacsonyabb portugál, spanyol, görög és ír, illetve a többiek viszonylag magasabb szintjeként alakult ki. A 8,13 eurós portugál órabér mellett az alacsony költségszintű országok közé tartozik az EU-n belül Görögország (10,4 euró), Spanyolország (14,22 euró) és Írország (17,34 euró), míg Svédországhoz hasonlóan sokba kerül a foglalkoztatás Dániában (27,10 euró), Németországban (26,54 euró) és Franciaországban (24,39 euró).

A tagjelölteknél mindkét kategóriában Ciprus áll az élen: 10,74 euró az egy órára eső munkaerő-költség, s a teljes költség több mint 85 százaléka a dolgozók juttatása. A bérek és fizetések teljes költségen belüli arányának uniós átlaga 75,7 százalék, szélső értékei pedig Dániában (87,7 százalék) és Írországban (85 százalék), illetve a másik oldalon Svédországban (66,5 százalék) és Franciaországban (68,1 százalék) figyelhetők meg.

Az uniós bérszínvonalhoz való felzárkózás terén Magyarország számára mégis Portugália, Írország, vagy Spanyolország jelenti a követendő példát: igaz, hogy ezek az országok még mindig az uniós lista alján vannak, de EU-csatlakozásuk óta így is óriási utat tettek meg. Portugáliában a fizikai dolgozók bruttó keresete 1989 és 1998 között 68, a nem fizikai dolgozóké pedig 94 százalékkal emelkedett. Amióta az eurót bevezették, az EU-országok többségében felgyorsult a fizetések kiegyenlítődése – a brüsszeli vizsgálat szerint.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!