2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Ecostat lakossági konjunktúra-indexe az idei második negyedévben 2,5 százalékponttal 51,6 százalékra emelkedett - tájékoztatott közleményében a kutatóintézet. A mutató értéke így az egy évvel korábbit 10 százalékponttal múlja felül. A bizalmi index 2001-ben mérsékelten, 2002-ben erőteljesen emelkedett - áll az intézet elemzésében.

Az Ecostat elemzése arra is rámutat, hogy a mutató értéke abban az időszakban növekedett, amikor a gazdaság lassulásának mélypontján volt. A konjunktúra-index ez évi értékei kevésbé a gazdaság reális lehetőségeit, sokkal inkább a bér- és jövedelemkiáramlás hatását tükrözik - vélik az Ecostat kutatói.

Az index összetevői közül a lakosság pénzügyi helyzete, valamint a munkanélküliség megítélése lett kedvezőbb. Kedvező jelenség a kutatók szerint, hogy csökkent a szélsőségesen pesszimista válaszok aránya.
Felmérés megállapítja: a lakosság 58 százaléka úgy véli, hogy háztartásának anyagi helyzete közepes, közel egynegyedük szerint rossz, s további 5 százalékuk szerint nagyon rossz. A lakosság mindössze 14 százaléka ítéli jónak anyagi körülményeit. A válaszok megoszlása megegyezik a tavasszal mért értékekkel. Összességében a lakosság közepes alattinak tartja háztartásának anyagi helyzetét.

Legkedvezőbben a 30 év alattiak vélekedtek anyagi helyzetükről, legrosszabbnak pedig a 60 év felettiek tartják életkörülményeiket. Egyértelmű az iskolai végzettség pozitív hatása is, minél magasabb a kérdezett iskolai végzettsége, annál kedvezőbben nyilatkozik családja helyzetéről - közli jelentésében az intézet.

A felmérésben résztvevők 18 százaléka nyilatkozott úgy, hogy anyagi helyzete lényegesen javult, míg a választ adók felé nem érzékelt érdemi változást, 23 százalékuk pedig helyzetük rosszabbodását észlelte.

A lakosság 40 százaléka abban bízik, hogy pénzügyi helyzete kismértékben javulni fog, további 3 százalékuk nagyobb mértékű javulást remél. Az előző negyedévben a kérdezettek 32 százaléka, egy évvel korábban mindössze 21 százalékuk várt javulást. A lakosság egynegyede nem vár változást pénzügyi helyzetében. Az elmúlt negyedévben határozottan nőtt az optimisták és kismértékben csökkent a pesszimisták aránya.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!