5p

A dolgozók érdekérvényesítésének végső eszköze a munkabeszüntetés, ami bár látványos, nálunk mégsem gyakori jelenség. A nyugati államok jól szervezett, sokszor országos sztrájkjaihoz képest elenyésző erővel bírnak a hazai akciók, amelyek sokszor csak egy vállalathoz vagy szűkebb munkakörhöz kötődnek. Az mfor.hu a közelgő BKV-sztrájk apropóján annak is utánanézett, hogy mi alapján határozza meg a menedzsment a munkabeszüntetések leggyakoribb kiváltó okát, a béreket és a bérjellegű juttatásokat.

Nálunk nem túl gyakori(Mfor.hu-montázs)
A dolgozók körében felzúdulást kelthet, ha nem megfelelőek a munkakörülmények vagy a munkarend, esetleg nagyobb számú leépítést jelentenek be. A sztrájk leggyakoribb oka mégis a bérekkel és a bérjellegű juttatásokkal való elégedetlenség.

Gyenge Zsolt, a Hay Group Management Consultant tanácsadója szerint Magyarországon a nagyvállalatok kilencven százaléka bér- és juttatási felmérések segítségével állapítja meg regionális szinten - munkakörökre és a munkában eltöltött időre lebontva - az éves béreket és a juttatási csomagokat.

"A cégvezetés ezt az információt a szakszervezetekkel folytatott tárgyalásokon is felhasználja hivatkozási alapként" - tette hozzá a szakember, aki szerint emellett az informális csatornák is befolyásolják a döntéseket. Magyarországon mintegy három-négy tanácsadó cég (köztük a Hay Group) készít ilyen típusú, rendkívül részletes felméréseket.

Bejöhetnek a dolgozói akciók

A Hay Group rendszeresen előáll olyan tanulmányokkal, amelyekben több száz hazai vállalatot kérdez meg bérezési gyakorlatáról. Az érintett cégek majdnem negyede (22,8 százaléka) nyilatkozta azt, hogy fizikai dolgozók esetében a szakszervezet részéről gyakorolt nyomás is szerepet játszik a béremelésekről hozott döntésekben.


A Hay Group azt is figyelemmel kíséri, hogy a vállalatok hr-szakemberei számára az emberi erőforrás gazdálkodás mely területei jelentik a legnagyobb kihívást. A válaszok alapján minden harmadik vállalatnál a munkaerő megtartása jelenti messze a legnagyobb problémát. Emellett a bérekkel és az emberi erőforrás kérdéseivel kapcsolatos kommunikáció az, amely jelentős erőkifejtést igényel - legalábbis a vállalatok ötödénél (21,7 százalék). A szakszervezetekkel és érdekképviseletekkel kapcsolatos kérdések viszont csak elenyésző részben vannak jelen a kiemelt területek között: a vállalatok mindössze öt százaléka említette ezt az emberi erőforrás prioritások közt.

Két tűz között a hr-esek

Az általunk megkérdezett hr-szakemberek többsége nem kívánt nyilvánosan válaszolni arra a kérdésre, milyen eszközökkel lehet kezelni sztrájkveszély idején a menedzsment és a munkavállalók közti konfliktushelyzetet. Állításuk szerint ez egy nagyon speciális hr-es terület, másrészről a többség nem kívánt a szeptember negyedikére bejelentett BKV-sztrájk miatti indulatok célkeresztjébe kerülni.

A lapunknak nyilatkozó egyik szakértő szerint a hr-szakemberek igen speciális helyzetben vannak, amikor érdekellentét alakul ki a dolgozók és a cégvezetés között, hiszen nekik mindkét oldal érdekeit szem előtt kell tartani. A vállalat menedzsmentje ugyanis a költségvetés optimalizálásban nagyban számít a személyzetis szakemberekre, akiknek ezért szem előtt kell tartaniuk, hogy a bérjellegű kifizetések mindenkor reális keretek közt maradjanak.

Fontos szempont ugyanakkor a munkaerő-megtartás, hiszen a magas fluktuáció további problémákat okoz. Emiatt alapvető feladat a dolgozók elégedettségének mérése és igényeik figyelemmel kísérése. Bár a hr-es szakemberek általában kimaradnak a szakszervezeti bértárgyalásokból, a következmények kezelésében már fontos szerep hárul rájuk.

Nálunk még gyerekcipőben jár a hatásos sztrájk

Míg Európa nyugati felén az érdekérvényesítés bevett módszere a jól szervezett, akár országos szintű munkabeszüntetés, addig hazánkban viszonylag ritkán élnek a sztrájk lehetőségével a dolgozók. Ha igen, akkor is jóval elenyészőbb hatásfokkal teszik, mivel általában csak egy-egy vállalat egy bizonyos munkakörében dolgozók vetik be a figyelemfelhívásnak ezt a módját. Ezt a lapunknak nyilatkozó szakértők a szakszervezetek gyengeségével, sok esetben hiányával és nem megfelelő szervezettségével magyarázzák. Emellett a fenyegetések és utólagos retorziók miatt sokan munkahelyük elvesztésétől is félnek, valószínűleg nem is alaptalanul.

Statisztikák szerint hazánkban évente tíz alatt mozog a munkabeszüntetések száma, a résztvevőké pedig utoljára 2001-ben haladta meg a 21 ezer főt. Pedig elvileg minden adott volna a nagyobb intenzitáshoz. Az 1989-es VII. törvény szabályozza a kérdést: eszerint a sztrájkhoz való jog a munkavállalók elidegeníthetetlen joga - a törvényekben meghatározott feltételek szigorú betartása mellett.

Egy néhány évvel ezelőtti felmérés szerint az OECD-tagországok közül Svájcban sztrájkolnak a legkevesebbet a dolgozók: itt ezer munkavállalóra évente mindössze 1,5 nap munkabeszüntetés jutott. Svájcot Japán (3 sztrájknap), majd Ausztria (3,8 nap), illetve Németország követi.

Az OECD-lista szerint sztrájkok szempontjából Kanada volt a legrebellisebb: itt 189 munkabeszüntetési nap jutott 1000 foglalkoztatottra. Az észak-amerikai országot Dánia követte 170, majd Finnország 136 nappal. Magyarország nem szerepelt a listán.

Körte Ildikó

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!