Néhány hét alatt két alkalommal is válságtanácskozást hívtak össze az újbudai Szent Imre kórházban kialakult szakorvoshiány miatt – írta a hvg360 több forrásra hivatkozva. Az intézmény nőgyógyászatán ugyanis már olyan kevesen dolgoznak, hogy nem tudják ellátni az ügyeleteket.
Bár az osztály dolgozói több alkalommal jelezték, hogy nincsenek elegen a stabil működéshez, egyelőre nem született érdemi megoldás az ügyben. A kiszámíthatatlan helyzet miatt több szakorvos is fontolgatja a felmondást.
Egy, az ügyre rálátó forrás elmondása szerint a napokban már odáig fajult a helyzet, hogy ügyeleti időben nem volt szülész-nőgyógyász az osztályon. Bár az Országos Mentőszolgálatot és a Központi Ágynyilvántartót is értesítették és próbálták átirányítani a pácienseket, így is több olyan kismama volt, aki először a Szent Imrébe került, majd onnan kellett átszállítani másik intézménybe.
Az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) megerősítette, hogy az intézmény „lemondta az akut esetek felvételét", a „betegutak szervezéséről" pedig a bejelentés után az OMSZ gondoskodott. A probléma nem hirtelen keletkezett, az intézményben fokozatosan alakult ki a szakemberhiány, sokan azután mentek el, hogy 2021-ben a kormány átalakította az egészségügyi dolgozók szolgálati jogviszonyát és kriminalizálta a hálapénz elfogadását.
A reform lényegesen megnehezítette egyebek között azt a gyakorlatot, hogy egy nőgyógyász által magánrendelésen kezelt kismama ugyanannál az orvosnál, állami intézményben szüljön. A másodállásokat ugyanis külön engedélyeztetéshez kötötték, a szabad orvosválasztás legális lehetőségeit pedig gyakorlatilag ellehetetlenítették.