Nagyinterjút adott a közéletbe frissen visszatért Szájer József a Telexnek, amelyben hosszasan firtatta a riporter a látszólag kibékíthetetlen ellentétet, amely Szájer magánélete és politikai szerepvállalása között feszül. Az interjút lapunk is szemlézte, de érdemes az egészet elolvasni, mindenképpen tanulságos olvasmány.
Ezt tette Tompos Márton, a Momentum országgyűlési képviselője, illetve Szent-Iványi István, egykori SZDSZ-es politikus is, és mindketten kemény hangú bejegyzésben tették közzé véleményüket.
Tompos szerint a Fidesz „hálóval gyűjti az olyan embereket, akik nagyon nincsenek rendben önmagukkal”, és Szájer esetében is ez a helyzet szerinte.
„Ez a sértettség az interjúban pedig végig érezhető Szájeren, aki sokkal többet haborog a saját magánszférájának megsértésén, mint a saját pártjának melegellenességén. Azzal pedig, hogy úgy is elfogad egy fideszes kifizetőhelyet és tövig nyal be az állampártnak, hogy az pusztán hatalomtechnikai szempontok miatt (értsd: hogy a Doktor Miniszterelnök Úr rajongótábora ne sérüljön) megrágta és kiköpte 30 év közös munka után, Szájer még az ereszes kalandjánál is jobban bizonyítja emberi hitványságát”
- írja Tompos, aki több részletet is kiemel az interjúból, például az alábbit:
Tompos felhívja a figyelmet, hogy a magyarok döntő többségének nincs pénze pereskedni, ráadásul még per esetén sem lehet biztos abban, hogy igazságot szolgáltatnak neki, ha nincs megfelelően bekötve a NER-be.
A momentumos képviselő még néhány, a valóságtól teljesen elrugaszkodott részlet kiemelése után így összegez:
„Ez az interjú korszakos mű, mert tökéletesen összefoglalja a késői fideszes korszak káoszát. Azt, hogy a kezdetek óta ott lévők hogyan fedik el sértettséggel a saját maguk által épített rendszer ellentmondásait. Egyszer talán kiderül, hogy Kövér, Deutsch vagy Kósa pszichológiai motivációja mi volt arra, hogy megfélemlítéssel és anyagi függéssel tartsák életben az Orbán-család hatalmát, de addig is érdemes még egy dolgot átgondolnunk: ilyen szellemi és érzelmi állapotban lévő emberek vajon át fogják adni a hatalmat, ha veszítenek?”
„Az önreflexió teljes hiánya”
Szent-Iványi István leginkább arra kapta fel a fejét, hogy Szájer azt mondta, „Magyarországon mindenki magánéletét tiszteletben tartják, kivéve talán az enyémet”.
„Álljon meg a menet. Azért előtte kérdezzük meg Gyurcsány Ferencet, Karácsony Gergelyt, Bajnai Gordont, Simicska Lajost, Juhász Pétert, Vona Gábort, Jakab Pétert, Magyar Pétert és még nagyon sokan másokat, hogy az ő magánéletüket vajon mennyire tartották tiszteletben? Sokat tudnának mesélni erről. Valójában az ő magánéletüket sokkal kevésbé tartották tiszteletben, mint Szájer Józsefét”
- írja Szent-Iványi, majd kijelenti: „Szájér a visszatérése kapcsán több interjút és nyilatkozatot is tett, amikben a kritikus öntreflexió még nyomokban sem fedezhető fel. Ő magát egy lejárató kampány ártatlan és vétlen áldozatának tünteti fel.”
(A témáról még a telexes interjú megjelenése előtt munkatársaink is szót ejtettek az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában, amelyben arra a kérdésre is igyekeznek választ találni, hogy Szájer József vagy Orbán Viktor ötlete lehetett ez a mostani visszatérés.)
Arra is felhívja a figyelmet a külpolitikai szakértő, hogy Szájer magánélete „kiáltó ellentétben van azzal az ideológiai mázzal, amit ő fennhangon képviselt”, és arra is, hogy az egykori fideszes politikus
„nem hajlandó elárulni, hogy szerinte helyes-e az Alaptörvény azon kitétele, hogy 'az anya nő, az apa férfi.' Ez máris ellentmond annak az állításának, hogy mindenki szabadon élhet nálunk, hiszen ő még most sem szabad, nem meri vállalni a véleményét ebben a kérdésben, akármi is az.”
Szent-Iványi szerint mindez nem méltó ahhoz a Szájer Józsefhez,
„akinek vannak érdemei Magyarország integrációs történetében, ezeket nullázza le most”.