Czerván György a legfontosabb feladatok között kiemelte a kertészeti és az állattenyésztési ágazatok fejlesztésének támogatását, valamint az élelmiszeripari kapacitások fejlesztését.
A tervek szerint öntözés-fejlesztési beruházásokra 40 milliárd forintot fordítanak, így az öntözött területek nagyságát a jelenlegi 100 ezer hektárról 150 ezer hektárra tudják növelni. Rövid távon viszont a legfontosabb feladat az érintettek, a falugazdászok, a gazdatársadalom felkészítése arra, hogy a rendelkezésre álló uniós forrásokat teljes egészében le tudják hívni – hangsúlyozta az államtitkár.
Beszélt arról is, hogy az agrárágazat évről évre jobban teljesít: a GDP-hez való hozzájárulás elsősorban a szántóföldi növénytermesztés - kukorica, napraforgó, repce - tavalyi rekord termésmennyiségének köszönhetően az elmúlt évben tovább növekedett, de az állattenyésztés kibocsátási aránya is növekedett. Az állattenyésztés támogatására az idén 30-35 milliárd forintot biztosítanak.
Hozzátette: bizakodásra ad okot, hogy az őszi vetések állapota - nagyrészt az enyhe, csapadékos télnek köszönhetően - jó, a kártevők miatt viszont elkelne a hótakaró - jegyezte meg.
Czerván György a fórumon ismertette: a burgonyatermesztés a szántóföldi növénytermesztés 3 százalékát teszi ki. Jelenleg 18 ezer hektáron termesztenek burgonyát. A termelésbiztonságot - hogy a gazdák nagyobb területen termeljenek burgonyát - öntözéssel el lehet érni, így néhány éven belül mintegy 20 ezer hektárra nőhet a vetésterületet.
Polgár Zsolt, a PE Burgonyakutatási Központ igazgatója az MTI kérdésére elmondta, a burgonyatermesztést kiegyensúlyozottabbá kellene tenni, mert míg korábban a kevés termés okozott gondokat Zala megyében, addig most az ágazat idei legnagyobb problémája a túltermelés. A kedvező időjárás miatt az elmúlt évben több burgonya termett, illetve a korábbi évek magasabb ára miatt többen kezdtek el foglalkozni burgonyatermesztéssel. A piacon így a burgonyát a tavalyelőtti ár harmadáért, kilogrammonként 30-35 forintért lehet csak eladni a felvásárlóknak - mondta.
MTI