Hivatalosan is csődeseménynek számít az, hogy kedden éjfélig a görögök nem fizették ki az 1,6 milliárd eurós kötelezettségüket az IMF felé. Pedig több vélemény szerint is már kezdtek éppen kilábalni a gödörből, sőt Joseph E. Stiglitz Nobel-díjas közgazdász is úgy fogalmazott a blogbejegyzésében:
"Kevés ország volt képes valaha is arra a teljesítményre, amit Görögország az elmúlt öt évben az elsődleges költségvetési deficit többletbe fordításában elért."
Most azonban az utolsó utáni órákban is nagyon sok a megválaszolatlan kérdés: lesz-e bármiféle megállapodás? Elkerülhető-e a totális csőd? Mi lesz a vasárnapi népszavazással? Mire voksolnak az emberek? Utóbbit illetően több szakember véleménye szerint is mindenképpen "újra" nehéz évek várnak majd a görögökre, történjen a következő napokban bármi is.
Pedig 2014-ben már felcsillant a remény, megindultak a lassú kilábalás útján, miután - némi költői túlzással élve - megjárták a poklot is.
A gazdaság ugyanis mély recesszióba süllyedt, 2011-ben 8,9 százalékkal zsugorodott a gazdaság, tavaly viszont már sikerült egy 0,8 százalékos enyhe növekedést elérni.
Ezzel párhuzamosan 2008 után először emelkedett tavaly az egy főre jutó vásárolóerő-paritáson számolt GDP is. Igaz, messze még az akkori 24 100 eurós csúcs a 2014-es 19 600-hoz.
A nettó átlagkereset azonban tovább csökkent tavaly, 15 451 euróról 15 144-re. A csökkenés egyébként 2010 óta folyamatosan tart. (Igaz, ez még így is a többszöröse az átlagos magyar nettónak, mely az Eurostat adatai szerint tavaly 6384 euró volt).
Ennek ellenére a teljes háztartási fogyasztás a GDP arányában 75,9 százalék volt a korábbi 74,4 százalék után, a növekedés 2008 óta tart, vagyis ebben az egyetlen mutatóban abszolút nem látszik az elmúlt 9 év megpróbáltatásainak hatása.
Nem úgy a beruházási rátában, hiszen az több mint a felére zuhant. A 2007-es, csúcsot jelentő 25,7 százalék után tavaly 11,6 százalékát tették ki a beruházások a bruttó nemzeti összterméknek. Igaz, ez már 0,4 százalékponttal magasabb az előző évinél. Vagyis némi reménysugár látszik/látszott.
A görög gazdaságot érintő problémák az egyik legjobban a munkanélküliségben mutatkoztak meg, hiszen annak mértéke a 2008-as 7,8 százalékról tavaly 26,5 százalékra emelkedett. Utóbbi viszont már javuló munkaerőpiaci állapotról árulkodik, hiszen 2013-ban még az aktív lakosság 27,5 százaléka volt állás nélkül.
Szintén javuló helyzetről árulkodik a költségvetés helyzete, mivel a korábbi 12 százalékot is meghaladó deficitet 3,2 százalékos mínuszra sikerült javítani 2014-ben. Nem mondható el hasonló azonban a fő problémát jelentő államadósságról, mely a GDP arányában 177 százalék volt tavaly a korábbi 175 után.
mfor.hu