7p

Azt már három hete tudjuk, hogy a második negyedévben ismét recesszióba esett a magyar gazdaság, azonban most a részletes adatokból az is kiderült, minek volt köszönhető a szomorú adat. A mezőgazdaság elsősorban a tavalyi magas bázis miatt esett 10 százalékot, míg a felhasználási oldalon továbbra is a visszafogott belső kereslet okoz problémákat. Mfor.hu-háttér.

Egy picit még a rossznál is rosszabb

A második negyedévben 1,3 százalékkal csökkent a magyar gazdaság teljesítménye a tavalyi év hasonló időszakához képest - jelentette be péntek reggel a KSH. Az első becslés még 1,2 százalékos csökkenésről szólt, ezt rontották kismértékben tovább. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított index az 1 százalékos becslés után 1,1 százalékos visszaesést mutat a felülvizsgálat szerint.

A statisztikai hivatal részletes adatai szerint a mezőgazdaság teljesítménye az előző évi magas bázist követően 10,4 százalékkal esett vissza, ezzel -0,4 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához. Eközben az ipar hozzáadott értéke 0,7 százalékkal csökkent, ezen belül a feldolgozóipar stagnált. A feldolgozóiparon belül egyre nagyobb súllyal rendelkező járműgyártás területén továbbra is nagymértékű növekedést, míg a számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártásában továbbra is jelentős visszaesést mértünk, elsősorban a hazai gyártású híradástechnikai berendezések és az elektronikus fogyasztási cikkek keresletének mérséklődése miatt. Az ipar összességében -0,2 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához. Az építőipar teljesítményének évek óta tartó visszaesése tovább folytatódott (-10,7 százalék), a termelés mindkét építményfőcsoporton belül csökkent. Az építőipar -0,3 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához. A mezőgazdaság, az ipar és az építőipar együttesen 1 százalékponttal mérsékelte a GDP változását. Vagyis a termelési oldalon ez a három részterület volt felelős szinte a teljes visszaesésért.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 0,2 százalékkal csökkent, így -0,1 százalékponttal járult hozzá a GDP alakulásához. Legnagyobb mértékben a pénzügyi, biztosítási tevékenység teljesítménye csökkent (-1,7 százalék). Ebben a negyedévben is tovább folytatódott a bankok nettó hitelállományának csökkenése: az ügyfelek több hitelt törlesztettek, mint amennyi új hitelt folyósítottak számukra. Továbbá jelentős volt a befektetési egységekhez kötött életbiztosítási szerződések számának csökkenése, ami ezen módozatból történő intenzív lakossági pénzkivonást eredményezett. A szállítás, raktározás ágazat teljesítménye 0,4 százalékkal esett vissza, összhangban az ipar teljesítményével. A szakmai, tudományos, műszaki tevékenység, adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenység, valamint a közigazgatás, oktatás, egészségügy együttes hozzáadott értéke lényegében változatlan maradt. Ugyanakkor 4,5 százalékkal nőtt az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ág hozzáadott értéke a távközlés és az információ-technológiai szolgáltatások bővülése következtében.

Továbbra sem akarunk fogyasztani

A GDP felhasználási oldalán a háztartások tényleges fogyasztása 2012 második negyedévében 1,6 százalékkal csökkent. A tényleges fogyasztás összetevői között a legnagyobb arányt képviselő háztartások fogyasztási kiadása 0,3 százalékkal mérséklődött. A háztartások fogyasztási kiadásán belüli nagy súlyú kiadási csoportok között továbbra is csak az élelmiszerek, valamint a szabadidős és kulturális szolgáltatások volumene emelkedett. Volumencsökkenés mutatkozott a közlekedés (elsősorban az üzemanyagfogyasztás csökkenése miatt) és a lakhatással kapcsolatos szolgáltatások kiadási csoportoknál az előző év azonos időszakához képest. Mind a külföldiek magyarországi fogyasztása, mind a magyarok külföldi fogyasztásában csökkenést mértünk.

A kormányzattól kapott természetbeni juttatások mértéke 7,8 százalékkal esett vissza, míg a közösségi fogyasztás 2,9 százalékkal csökkent. A természetbeni juttatások közül jelentősen csökkent a gyógyszertámogatások és a közlekedési támogatások volumene. Mindezen folyamatok összegeként a végső fogyasztás 1,8 százalékkal alacsonyabb lett az előző év azonos időszakához képest és -1,3 százalékponttal hozzájárult a GDP változásához.

A bruttó állóeszköz-felhalmozás esetén a visszaesés 4,5 százalékos volt. Mindez -0,7 százalékponttal járult hozzá a GDP változásához. Az építési beruházások továbbra is jelentős mértékben elmaradtak az egy évvel korábbi mértéktől, miközben a gép- és berendezés-beruházások kismértékben csökkentek. Az ágazatokat tekintve a feldolgozóipar beruházásai – az előző évi kiemelkedő növekedés után – a tárgynegyedévben csökkentek, ezért – 2011. évvel ellentétben – nem tudták mérsékelni a nemzetgazdasági szinten bekövetkezett visszaesést. A nagy súlyt képviselő ipari alágak közül számottevően nőttek a beruházások a villamosberendezés-gyártásban, a gép-, gépi berendezés gyártásban és a járműgyártásban. Kiugró mértékű emelkedés következett be az információ, kommunikáció nemzetgazdasági ágban, szerényebb a kereskedelemben, míg a szállítás, raktározás és a mezőgazdaság nemzetgazdasági ágak beruházásai az előző évi szinten maradtak. Mindemellett a nemzetgazdasági ágak többségében továbbra is csökkenés jelentkezett. A nagy súlyú ágazatok közül jelentős a visszaesés az ingatlanügyletek, valamint a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás nemzetgazdasági ágakban.

A bruttó felhalmozás 9,5 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, így -1,8 százalékponttal hozzájárult a GDP változásához.  A belföldi felhasználás a második negyedévben összességében 3,4 százalékkal csökkent - olvasható a KSH jelentésében.

A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmában, folyó áron kiemelkedően magas, 651 milliárd forint aktívum keletkezett, továbbra is romló cserearányok mellett. Az export 2,1, az import 0,2 százalékkal növekedett. Az áruforgalom kivitele 3,3, behozatala 0,1 százalékkal nőtt. A feldolgozott termékek exportja és importja és az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportja az átlagnál nagyobb mértékben növekedett, míg a gépek és szállítóeszközök exportja kismértékben csökkent. Az energiahordozók importvolumene emelkedett a természetes és mesterséges gáz behozatal növekedésének hatására és a kőolaj és kőolajtermékek behozatal csökkenése mellett. A nemzetgazdaság külkereskedelmi forgalmán belül a szolgáltatások (beleértve az idegenforgalmat is) exportja 3,7 százalékkal csökkent, míg az importja 0,5 százalékkal nőtt.  A külkereskedelmi forgalom pozitív egyenlege 1,8 százalékponttal mérsékelte a GDP csökkenését.

NGM: vannak nálunk rosszabbak

"Az EU-ban több ország is hasonló trendet mutat, Olaszország és Portugália erős recesszióval küzd, míg régiós versenytársunk, Csehország gazdasága is 1 százalékot meghaladó mértékben zsugorodott az előzetes adatok alapján" - olvasható a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénteki közleményében.

A kormányzat – látva a külpiaci konjunkturális folyamatok negatív alakulását – továbbra is dolgozik azokon az eszközökön, amelyek a növekedés beindításához szükségesek. Az újfajta fejlesztési keretek, az európai uniós pénzek aktívabb felhasználása mellet több nagyberuházás – kiemelten a Mercedes kecskeméti üzemének termelése is pozitív hatást fog gyakorolni a kilátásokra. A negatív külső környezet okozta problémákat pedig aktív eszközökkel tompítjuk, ennek keretében került meghirdetésre a Munkahelyvédelmi Akcióterv, amely a vállalatok helyzetén igyekszik javítani - folytatódik a minisztérium kommentárja.

"A jövő évtől folyamatos javulásra lehet számítani a növekedés tekintetében: több nagy ipari beruházás is megkezdi működését, illetve eléri kibocsátásának tervezett szintjét, amely mind a termelésben, mind az exportban jelentkezni fog, illetve a külpiaci klíma jobbra fordulása is segítheti növekedésünket" - véli az NGM.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!