2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A gazdasági és pénzügyi válság következtében az uniós tagállamok közötti koordináció további erősödését várja Darvas Zsolt, a brüsszeli Bruegel Intézet és a Magyar Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézetének kutatója.

Az eurózóna jövőjével kapcsolatos három forgatókönyv közül a legvalószínűbb, hogy folytatódik az folyamat, hogy az európai politikusok a tagállamok közötti koordináció erősítésével, új szankciók bevezetésével próbálják kezelni a válság hatásait – mondta a szakember A válság utóhatásai: gazdaságpolitikai változások az Európai Unióban és tagállamaiban című nemzetközi konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón csütörtökön, Szegeden.

A kutató szerint reális esély van arra, hogy az eurózóna túlélje a válságot a dél-európai országok növekedési kilátásai azonban rosszak.

Darvas Zsolt úgy látja, csekély a valószínűsége az eurózóna felbomlásának, ennek negatív társadalmi és gazdasági hatásai ugyanis a kilépőket és a bennmaradókat is sújtanák.

Középtávon a legoptimálisabb megoldásnak a kutató a valós költségvetési integráció létrehozását tartja, ennek irányába azonban jelenleg kevés jel mutat. Amennyiben az unió központi költségvetésének nagysága a GDP 3-5 százalékára növekedne a jelenlegi 1 százalékról, megvalósítható lenne az euróövezet bankrendszerének konszolidációja, s lenne forrás a válságot kompenzálni képes költségvetési politikára is – tudatta Darvas Zsolt.

Kovács Árpád, az SZTE Gazdaságtudományi Kara Pénzügyi és Nemzetközi Kapcsolatok Intézet egyetemi tanára, a Költségvetési Tanács elnöke elmondta, a kétnapos nemzetközi tanácskozás a szegedi intézménynek az európai válságkezelés módszereit összehasonlító kutatási programjának záróeseménye.

A professzor közölte, az elvégzett elemzések alapján az európai országok válságkezelő lépései között sokkal több az azonosság mint a különbség, jelentősebb eltérések a kormányzati beavatkozás mértékében figyelhetők meg.

Az egyetemi tanár hangsúlyozta, a tagországok gazdaságainak fenntarthatóságát vizsgálva ugyanakkor óriási különbségek vannak, ugyanazok a modellek északon működnek, míg délen nem.

Nem az az érdekes, milyen modell alapján kívánja az állam ellátni feladatait, hanem az, hogy ez finanszírozható-e vagy sem - mondta Kovács Árpád.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!