4p

Újabb kiábrándító adat jelent meg hétfő reggel, mely beárnyékolja a harmadik negyedéves növekedési kilátásainkat. Így viszont egyre sürgetőbbé válik, hogy a kormány vizsgálja felül jövő évi makrogazdasági prognózisát, és ezzel összhangban módosítsa a költségvetés tervezetét. Mfor.hu-háttér.

Nem akarunk fogyasztani

Júliusban a kiskereskedelmi forgalom volumene 2,6 százalékkal, az év első hét hónapjában 1,3 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest - olvasható a KSH hétfő reggel megjelent statisztikájában. Az adatok szerint júliusban 731 milliárd forintot, míg az év első hét hónapjában 4524 milliárd forintot hagytunk az üzletekben.

A statisztikai hivatal jelentése szerint júliusban az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalmának csökkenése játszott leginkább szerepet a visszaesésben. Ha azonban távolabbról vizsgáljuk a képet, akkor kiábrándító, hogy március óta képtelen növekedni a kiskereskedelmi forgalom, akkor is csak a húsvétnak volt köszönhető a 1,5 százalékos bővülés, hiszen tavaly áprilisra esett az ünnep. Az áprilisi 2,8 százalékos forgalomvisszaesést sokan éppen a húsvéttal magyarázták, azonban mostanra az látszik, hogy ennél sokkal komolyabbak a problémák. Az is kiábrándító, hogy az év eddigi hét hónapjából ötször visszaesést regisztráltak a kiskereskedelemben.

Júliusban az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalma 2,4 százalékkal esett vissza tavalyhoz képest, míg a nem élelmiszer kiskereskedelem forgalma 2,5 százalékkal maradt el 2011 hasonló időszakától. A legnagyobb mértékben továbbra is a tartós fogyasztási cikkek kereslete esik vissza, bútorra és műszaki cikkre 8,1 százalékkal kevesebbet költöttünk, mint tavaly. Tovább tart viszont a csomagküldő és internetes kereskedelem előretörése, ebben a szegmensben 27,1 százalékkal nőtt a forgalom.

Az üzemanyagárak folyamatos emelkedése mellett folytatódott a fogyasztás csökkenése a benzinkutakon: júliusban 2 százalékkal kevesebbet tankoltunk, mint egy évvel korábban, míg az év első hét hónapjában 2,8 százalékos volt a visszaesés.

Júniushoz képest szezonálisan és naptárhatással kiigazítva 0,4 százalékos volt a forgalomcsökkenés a boltokban, ezen belül az élelmiszer és élelmiszer jellegű vegyes üzletek forgalma 0,9 százalékkal csökkent, míg a nem élelmiszer kereskedelem gyakorlatilag stagnált.

Lassan Matolcsyéknak is lépni kell

A kiskereskedelem elsősorban azért fontos, mert a gazdaság egyik motorja kellene, hogy legyen, azonban évek óta képtelen magára találni. A kormány több eszközzel próbálta élénkíteni a fogyasztást, nem titkoltan ezt szolgálta volna a magánnyugdíjpénztári reálhozamok kifizetése, illetve az egykulcsos családi adózás bevezetése. Azonban a jelek szerint a háztartások sokkal inkább megtakarítanak, nem pedig felélik az extrajövedelmet.

Ez pedig több szempontból is fejtörést okozhat a kormánynak, hiszen már az idei költségvetési célok teljesülését is veszélybe sodorja, nem is beszélve 2013-ról. Az idei évre a kormány 0,1 százalékos gazdasági növekedéssel kalkulált, miközben az első félévben egy százalékos volt a visszaesés. A most megjelent júliusi adat alapján pedig a kiskereskedelemben a harmadik negyedévben sem számíthatunk ugrásszerű javulásra. Ha azt is hozzávesszük, hogy a beruházások évek óta gyengélkednek, akkor egyedül az export marad, mint húzóerő, azonban az európai konjunktúra gyengülésével ez is veszíthet erejéből.

2013-ra a kormány hivatalosan továbbra is 1,6 százalékos gazdasági bővüléssel számol, miközben a piaci konszenzusok ennél lényegesen alacsonyabb növekedést tartanak elképzelhetőnek. Az idei és a jövő évi várható GDP-bővülés elmaradása pedig a költségvetésre is rossz hatással lenne, ezért egyre sürgetőbbé válik, hogy a kormány vizsgálja felül 2013-as makrogazdasági prognózisát, és annak megfelelően módosítsa a büdzsé tervezetét.

Az elemző szerint most lehetünk a mélyponton

Suppan Gergely, a Takarékban elemzője azt emelte ki hétfő reggeli kommentárjában, hogy a kiskereskedelmi forgalom visszaesése meghaladta a várakozásokat, ugyanakkor az év hátralevő részében nem számít a forgalom visszaesésének további mélyülésére, így a csökkenés mértéke 2 százalék körül stabilizálódhat. "A kiskereskedelmi forgalomra negatív hatással van a reálbérek csökkenése, a stagnáló munkaerőpiac, a nyomott fogyasztói bizalom és a háztartások folytatódó mérlegkiigazítása, amit a forint erősödése részben ellensúlyozhat a devizahiteles háztartások esetében. Az éves átlagos visszaesés 1,5 százalék lehet" - véli Suppan. 

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!