2p

A Kína és Japán közötti szigetvita a két ország közötti kereskedelmi kapcsolatokban is nyomot hagyhat - idézi a Hszinhua hírügynökség a kínai kereskedelmi miniszterhelyettest.

"Azzal, hogy Japán úgymond megvásárolta a szigeteket, nehéz lesz a kétoldalú gazdaságra és kereskedelemre gyakorolt negatív következményeket elkerülni" - fogalmazott Csiang Ceng-vej (Jiang Zengwei) csütörtökön.

A japán kormány kedden 2 milliárd jenért (5,6 milliárd forint) vette meg egy családtól a vitatott hovatartozású, de japán ellenőrzés alatt álló kelet-kínai-tengeri, japán nevén Szenkaku-, kínai nevén Tiaojü-szigetek (Diaoyu) nagyobb részét. A történteket Peking szuverenitása súlyos megsértéseként értékelte, a legmagasabb szinten tiltakozott, és két őrhajót küldött a térségbe.

A kereskedelmi miniszterhelyettes csütörtökön a japán termékek bojkottjának lehetőségét is megemlítette, mondván: bár a kínai fogyasztók még nem fejezték ki ezen a módon a szigetvásárlással szembeni elégedetlenségüket, "erre megvan a joguk és mi teljes mértékben megértjük azt".

Eddig mindössze néhány, a szigetországba utakat szervező iroda jelezte a kereslet kisebb visszaesését.

Kína és Japán Ázsia két legnagyobb gazdasága, a kétoldalú kereskedelem értéke tavaly 345 milliárd dollárt tett ki, történelmi rekordot döntött. Kína márciusban engedélyezte Japán számára kínai kormányzati kötvények vásárlását 65 milliárd jüan (2.300 milliárd forint) értékben. A két ország június elsejétől kezdve közvetlenül, amerikai dollárra átváltás nélkül kereskedik egymással.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!