2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mindössze szűk 4 milliárd forint választja el a központi büdzsé adósságát a 25 ezer milliárdos szinttől.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) július 18-ra vonatkozó előzetes adatai szerint a központi költségvetés bruttó, nem konszolidált adóssága 24 996,1 milliárd forintot tett ki, ami 2013 év végéhez képest 2997,5 milliárdos növekedés.

Az ÁKK szerint a növekedés forrása alapvetően 3 tényezőre vezethető vissza. Egyrészt a februárban történt önkormányzati adósságátvállalásra (460 milliárd forint), a márciusban kibocsátott 3 milliárd dolláros (660 milliárd forint) devizakötvényre és a forint gyengülésére, hiszen az év végi 296,91 eurós kurzus mostanra a 310-es szintekre nőtt.

Ugyan az ÁKK nem tesz említést róla, de a Magyar Nemzeti Bank április közepén bejelentett önfinanszírozási koncepciója hatalmas keresletet generált a forintos magyar állampapírok piacán, ami miatt megnövekedett a kibocsátás és ami így szintén növelte az adósságot. Ezzel párhuzamos ugyanakkor soha nem látott összegre emelkedett a kormány forintszámlájának értéke. (Meredeken elszállt az Orbán-kormány forintszámlája)

Az ÁKK számításai szerint a központi büdzsé adóssága a – lineárisan interpolált becslés alapján számolt - GDP-re vetítve 83,7 százalékot tett ki július 18-án. Ez a ráta nem egyenlő a maastrichti adósságmutatóval, hiszen abban a központi költségvetés adósságán felül egyéb tételek is szerepelnek. Az MNB március végi pénzügyi számlái alapján még 610 milliárd forint olyan adósság volt, amely a központi kormányzati adósságba nem, de a teljes államháztartáséba beletartozik.

Ha ennek állandóságát feltételezve hozzáadjuk a központi büdzsé 24 996,1 milliárdnyi adósságához, akkor 25 606,1 milliárdnyi államháztartási adósságot láthatunk július 18-án. GDP arányosan pedig – az ÁKK GDP-re vonatkozó becslését elfogadva – 85,7 százalékos ráta adódik.

2013 végén még 79,3 százalékon álltunk, így az idei év második félében alaposan redukálni kell az államadósság szintjét (és növelni a nominális GDP-t), hogy az adósságráta csökkenő pályán maradjon éves összevetésben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!