3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Meghaladta a 100 ezer milliárd eurós határt a háztartások globális pénzügyi vagyona 2011-ben.

A német pénzügyi szolgáltató csoport Global Wealth Report című kiadványa szerint a háztartások készpénzben, bankbetétben, biztosításban és más pénzügyi megtakarítási formákban tartott vagyona globálisan 103,3 ezer milliárd euró volt 2011-ben, ami ugyan minden korábbinál nagyobb érték, de az inflációnál kisebb mértékű, csupán 1,6 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest.

Az Európai Unió (EU) kelet-európai régiójában a lakosság pénzügyi vagyona 3,5 százalékkal nőtt, ami a 2000 és 2010 közötti időszakban regisztrált 11,8 százalékos éves növekedési ütemhez képest jelentős lassulás, de a térség így is "viszonylag jól teljesített" ahhoz viszonyítva, hogy milyen erősen függ az euróövezettől - áll az elemzésben.

Magyarországon a vagyonosodási folyamatok elszakadtak a térségi trendtől. A magyarországi háztartások teljes pénzügyi vagyona az egy évvel korábbi 104 milliárd euróról 88 milliárd euróra csökkent. Az egy főre jutó pénzügyi vagyon 10 ezer 399 euróról 8 ezer 798 euróra mérséklődött, így már a felét sem éri el a 21,500 eurós globális átlagnak. Az Allianz elemzői mindenekelőtt a magán-nyugdíjpénztári rendszer átalakításához kötik a fejleményt.

Megjegyezték, hogy a középtávú kilátások sem kedvezők, mert a magyar gazdaság "ismét recesszióba süllyedt, és a visszaesés várhatóan 2013-ig tart, az infláció pedig bőven 5 százalék felett alakul az idén és a munkanélküliség egészen 11,8 százalékig emelkedhet".

Magyarország azonban továbbra is a közepesen vagyonos országok közé tartozik, és a közép-kelet-európai földrajzi régióban a mezőny első harmadában foglal helyet. Az Allianz felmérésében vizsgált 52 ország közül Magyarország a 32. az egy főre jutó bruttó pénzügyi vagyon alapján. A térségi államok körében Magyarország megelőzi egyebek mellett Szlovákiát és Lengyelországot, viszont elmarad Horvátország, Csehország és Szlovénia mögött.

A felmérés szerint Svájcban a legvagyonosabb a lakosság, ott egy főre 214.794 euró pénzügyi jellegű vagyon jut. A nyugat-európai térség egészét tekintve viszont a vagyonosodási folyamatokban is érezhető a válság, a régió vizsgált 16 országából csak hétben nőtt a lakosság pénzügyi vagyona, de a bővülés üteme visszaesett az utóbbi évekhez képest, az euróövezeti válságállamokban pedig rendre 3 százalékot meghaladó mértékű vagyonvesztést regisztráltak. A legnagyobb mértékben, 9,1 százalékkal a görögországi háztartások pénzügyi vagyona csökkent.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!