A Heti Válaszban a Szokás Hatalma címmel jelentette meg az írását, melynek központjában a magyar gazdaságra káros dolgokat foglalta össze.
Matolcsy szerint "Magyarország polgárai és állama egy sor rossz szokást épített fel a 2008-as nagy válság előtt, amiért nagy árát kell fizetnünk a válság utáni új korszakban. Legalább 12 igen rossz szokásunk alakult ki, amelyekről már kezdünk leszokni". Véleménye szerint a két legrosszabb szokás hazánkban, amelynek elhagyása sokat lendíthet az országon az az "eladósodási hajlam és a munkátlan élet elfogadása".
"Az állammal kezdtük, mert az állami eladósodás mindenki másra hatott, ráadásul az állam engedte meg a külföldi pénznemben való magánadósságot. Ezt a rossz állami szokást az alaptörvénnyel és az új gazdaságpolitikával sikeresen felülírtuk" - írja a nemzetgazdasági miniszter.
"A munkátlan élet rossz kulcsszokásának felülírását megkezdtük. Ami a foglalkoztatás, az adórendszer az oktatás terén történt, azért történt, hogy többen és többet dolgozzanak, segély helyett munkára épüljön a társadalom. Már érezhető a rossz szokásink felülírása, de idő kell még a teljes fordulathoz" - véli Matolcsy.
Ezek mellett káros "szokásként" említette még a magas költségvetési deficit eltűrését, az eladósodást - nem csak az államnál -, a devizahitelezés engedélyezését, a külső pénzügyi függés erősítését. Ugyanakkor rossz dolognak ítéli meg a csökkenő megtakarítási hajlam elfogadását, a magas munkanélküliség segélyezéssel való kezelését, az alacsony foglalkoztatás elfogadását, az adókikerülés eltűrése, a duális gazdaság elfogadása, a külföldi pénzszivattyúk tűrését, illetve szintén káros, hogy hagyják szó nélkül szétesni az államot és lényegében elítéli a "merjünk kicsik lenni" pesszimista hozállás "lenyelését" is.
mfor.hu