Az akarat megvan, már csak lépni kell
"Politikai akarat van az euró megmentésére, de kérdés, hogy az alacsony kamat mellett mennyire lehet sikeres az Európai Központi Bank (EKB) nemrég bejelentett kötvényvásárlási akciója. Az biztos, hogy a jegybank a végsőkig kitart majd, és valóban kész lesz korlátlan mennyiségben vásárolni a piacon" - emelte ki bevezetőjében Andreas Witzani, a Raiffeisen International Fund Advisory igazgatóságának tagja.
Robert Senz befektetési igazgató szerint az eurózóna ma egy út felénél tart, hiszen sikeresen bevezette a közös devizát, viszont további lépéseket kell tenni ahhoz, hogy az évtizedekkel ezelőtt elért célokat elérje. "Már rég megjósolták, hogy egy politikai unió nélküli monetáris unió nem életképes, ezért nem is lehet csodálkozni azon, ami az utóbbi években Európában történt" - tette hozzá.
Senz szerint most három lehetséges forgatókönyv áll a kontinens előtt: vagy egy valódi politikai unió felé lép a közösség, amivel elérhetők a célok, vagy összeomlás és depresszió vár Európára, vagy a harmadik eset, hogy folytatódik a helyben járás, a fontos döntések további elhalasztása, a jelenlegi helyzet fenntartása. Szerinte ez utóbbi azért veszélyes, mert akkor az eurózóna továbbra is erősen ki lenne téve külső sokkoknak, mint például az olajár változásának.
"Én azt gondolom, hogy a jelenlegi instabil helyzetből el kell mozdulni valamelyik irányba, meg lennék lepve, ha mondjuk fél év múlva ugyanitt tartanánk, ahol most" - hangsúlyozta Robert Senz. A szakember szerint jövőre is lesznek komoly fejfájást okozó események Európában, elég csak a német és az olasz választásokra gondolni, melyek meghatározhatják az eurózóna jövőjét.
Nehéz most befektetni
A Raiffeisen Capital Management szakértői szerint a fentebb felvázolt helyzetben egyre nehezebb ideális befektetési lehetőségeket találni, hiszen egyszerre több ezer faktorra kell figyelni, ami aktív vagyonkezelést indokol. Ugyanakkor a mostani világban is látnak olyan lehetőségeket, melyekkel jól lehet keresni.
"A fő probléma, hogy a jó öreg biztonságos befektetések, mint például az államkötvények hozama nagyon visszaesett. A kilencvenes évek közepén volt egy olyan elég általános vélekedés, mely szerint a tízéves kötvények hozama nem eshet 6 százalék alá, ehhez képest ma 1,5 százalék körül lehet megvenni a német papírokat. Ráadásul most először fordult elő, hogy az inflációnál is alacsonyabb a német tízéves hozam" - vázolta fel Senz.
Ebben a helyzetben a Raiffeisennél arra a következtetésre jutottak, hogy egy benchmarktól független portfóliót kell kialakítani, mely a fő makrogazdasági mutatók mellett azt is figyelembe veszi, hogy az adott ország milyen eséllyel tudja visszafizetni a tartozásait. Ebből lett aztán a Raiffeisen Global Fundamental Bonds alap, melyről a kezelő Christian Link beszélt röviden.
Nyolc mutató alapján osztályozzák az országokat, ezek pedig: a növekedés, a folyó fizetési mérleg, a lakossági adósság, az államadósság, a külső adósság, a devizatartalékok, a költségvetés, a korrupció és a demográfiai folyamatok. A rangsor felállítása után az alap vagyonának 75 százalékát a nyolc legjobban értékelt ország kötvényeibe fektetik, a maradék 25 százalékot pedig a nyolc legtöbbet javuló országba viszik.
A Raiffeisennél egyelőre elégedettek az alappal, mely idén eddig 7,6 százalékos bruttó hozamot mutatott fel, míg tavaly 5,2 százalékot ért el. A bevezetés óta pedig már 8,7 százalékkal gyarapította a befektetők pénzét a bank kötvényalapja.
Beke Károly
mfor.hu