3p

Ez történt az orosz-ukrán háborúban és ahhoz kapcsolódóan a mai napon.

Moszkva és Kijev ismét egymást vádolta a zaporizzsjai atomerőmű lövetésével.

Az orosz Interfax hírügynökség szerint az ukrán erők vasárnapra virradóra rakétát lőttek ki a nukleáris létesítmény területére. Az ukrajnai atomerőműveket működtető Enerhoatom állami vállalat ugyanakkor az orosz erőket vádolta, hogy az ellenőrzésük alá került atomerőműre saját maguk lőttek.

A támadás során egy kiégett fűtőcsövek tárolására szolgáló raktárt ért találat, valamint radioaktivitás mérésére szolgáló szenzorok sérültek meg. Az Enerhoatom szerint a támadás előtt a megszálló orosz csapatok több száz tagja húzódott bunkerekbe.

A felek legutóbb pénteken vetették egymás szemére a zaporizzsjai atomerőmű lövetését, adta hírül az MTI.

- A komoly figyelmeztetések ellenére lőtték vasárnapra virradóra ismét a zaporizzsjai atomerőművet, írta a Süddeutsche Zeitung.

A német lap is kiemeli, hogy Moszkva és Kijev egymást vádolja a támadással. Az egymásnak ellentmondó állításokat egyelőre nem lehet független forrásból ellenőrizni, teszik hozzá. 

-Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az orosz nukleáris ipar elleni szankciókra szólított fel a történtek után, írta a Politico.   

- Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergiai-ügynökség főigazgatója szombaton ismét aggodalmát fejezte ki egy nukleáris katasztrófa valós veszélye miatt, amely nemcsak Ukrajnában, de annak határain túl is  közegészségügyi és környezetvédelmi fenyegetést jelentene.

-  Az ukrán vezérkar szerint az ukrán haderő egyre nagyobb nyomás alatt áll Donyeck keleti részén, eddig azonban visszaverték az orosz csapatok minden előretörését Szlovjanszk, Bahmut és Avdijivka városok irányába. Az orosz alakulatok és szövetségeseik a donyecki térség 60 százalékát vonták ellenőrzésük alá. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ennek tükrében újabb nyugati fegyvereket kért.

- Négy, egyebek között gabonával megrakott hajó hagyta el a Fekete-tenger parti Odessza és a szomszédos Csornomorszk kikötőjét ukrán közlések szerint.

A Kínába, Törökországba és Olaszországba tartó hajók összesen csaknem 170 ezer tonnányi gabonával és napraforgóolajjal indultak útnak. Pénteken három, gabonát és kukoricát szállító hajó indult el a két kikötőből.

Ferenc pápa a remény jelének nevezte a hajók elindulását az ukrajnai kikötőkből a Szent Péter téren mondott beszédében vasárnap.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!