4p

Megállíthatatlanul szaporodnak a vagyonkezelő alapítványok, amelyekben biztonságban lehetnek a milliárdosok így-úgy szerzett pénzei is. 

Márciusban még csak 68 vagyonkezelő alapítvány szerepelt a bírósági nyilvántartásban, ez a szám augusztus elejére 74-re szaporodott. Ebből is látszik, hogy az Orbán-kormány által életre hívott új pénzgyűjtő intézmény változatlanul nagyon népszerű a milliárdosok körében. A legújabb az OAK Vagyonkezelő Alapítvány nevet kapta és augusztus 3-án jegyezték be.

Az alapítvány célja a rendelt vagyon egységének megőrzése, a vagyon folyamatos gyarapítása, a kedvezményezett(ek) anyagi jólétének, vagyoni biztonságának a hosszú távú, generációkon átívelő biztosítása, és az erre alapozott magas színvonalú életvitel biztosítása

- ez az alapítvány célja a bírósági leirat szerint.

A papírokból még annyi látszik, hogy az OAK képviselője és kurátora Hódos Éva Csilla, bázisa pedig az angyalföldi Frangepán utcában található. Ez a két adat pedig pont elég arra, hogy beazonosítható legyen, miféle vagyonok landolhattak már megint a vagyonkezelő alapítványok jogi bástyái mögött.

Nyilvános adatbázisok szerint Hódos Éva Csilla jelenleg csak a Bíbor Health Kft.-nek a tulajdonosa, a cégen keresztül pedig még a Harsányi Depocentrum Kft. is hozzá tartozik. A cégekben közös vonás, hogy a Frangepán utcában van a központjuk és Fabó György az ügyvezetőjük.

Itt meg is érkeztünk a lényeghez. Az üzletember különbözű ügyeiről néhány évvel ezelőtt sokat cikkezett a sajtó. A Telex írta például, hogy Fabó a volt nemzeti fejlesztési miniszter, Seszták Miklós közeli embere, és annak a ciprusi offshore cégnek az igazgatója, ami az Oxygen wellnesshálózat tulajdonosa (az Oxygen hagyományos nagy NER-gyülekezőhely). Fabó és Seszták érdekeltsége volt a Ramiris Europe Kft. is, aminek a raktára leégett Angyalföldön, és nagyjából hárommilliárd forintnyi áru semmisült meg. A Ramiris Europe 2022 óta Iris Kereskedőház Csoport Kft. néven fut, a Frangepán utcában van a bázis, a tulajdonos egy ciprusi társaság, de a kézbesítési megbízott az új alapítványt is jegyző Hódos Éva Csilla.

Seszták Miklós jól ismeri a törvényeket
Seszták Miklós jól ismeri a törvényeket
Fotó: MTI

Brutális pénzek mennek át rajta: tavaly 15,3 milliárd forintos forgalmuk volt, de korábban volt ez 48,5 milliárd is. A saját tőke pedig megugrotta a hatmilliárd forintot. Hódos Éva Csilla általában kézbesítési megbízottként bukkan fel: az Átlátszó írta róla 2015-ben, hogy

Hódos 2007 óta kézbesítési megbízottja a „nagy” Ramirist – ma Írisz Média – birtokló külföldi cégeknek, akárcsak az Oxygen-cégeket birtokló ciprusi Clarement Investments Ltd.-nek, de tulajdonosa több olyan cégnek, melyekben Fabó György az ügyvezető.

Ennyi talán elég is a ciprusi offshore háttérből. Egy vagyonkezelő alapítványba pedig bármennyi pénzt be lehet pakolni. A törvényi előírás szerint a vagyonkezelő alapítvány minimális induló tőkéje 600 millió forint, amelyet pénzben vagy egyéb vagyoni eszközben kell az alapítvány rendelkezésére bocsátani. A vagyont ezt követően a vagyonkezelő alapítvány kuratóriuma vagy vagyonellenőre irányítja. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter lapunk kérdésre egy májusi Kormányinfón beszélt arról, hogy nincs maximális vagyon, tehát bármennyi pénzt, céget át lehet ide irányítani. A miniszter szerint pedig ez nem egy új adóelkerülési módszer, hanem pont ellenkezőleg, éppen a külföldre vitelt akadályozzák meg.

Az adószakértők szerint a magánalapítványokhoz számos adózási előny kapcsolódik, amelyek miatt megérheti a hosszú távú vagyontervezés ezen formáit választani. Dr. Simon Stella például arról írt a Portfolión, hogy sokan használják a holdingstruktúra alternatívájaként, amihez képest számottevő előny, hogy ha a kezelt vagyonnak az adóévben csak befektetett pénzügyi eszközökből, követelésekből, értékpapírokból vagy pénzeszközökből származó bevétele van, és a kedvezményezett természetes személy, akkor a kezelt vagyon társaságiadó-mentességet élvez.

Orbán Viktor kormányfő még a 2010-es évek elején beszélt arról, hogy a külföldi számlákat elsősorban nem a büntetés oldaláról igyekszik megfogni a kabinet, hanem legfeljebb ösztönzőkkel bírná rá az offshore cégek tulajdonosait, hogy hozzák haza a pénzüket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!