"Ebből 100 milliárd forint jut a zöldenergia alapanyag-termesztés és 52 milliárd a megújuló energiatermelés támogatására. Magyarország számára ez a bázis adja az egyik legnagyobb esélyt az energetikai kiszolgáltatottságból való kitörésre" - hangsúlyozta Kovács Kálmán.
Véleménye szerint így elérhető, hogy 2013-ra 14-15 százalék legyen a zöldenergia felhasználásának aránya.
Kovács Kálmán elmondta: a zöldenergia hasznosítására rövid időn belül közös magyar-német technológiai fejlesztő program indulhat.
A környezetbarát energia előállításához leginkább a biomassza, biohulladék, valamint a geotermikus és földhő hasznosítás felel meg legjobban a hazai sajátosságoknak - mondta a miniszter.
Energiafa és pellet
Az energetikai fórumon Burján Zoltán, a Pannonpellet Kft. vezető szakembere bejelentette: a dél-zalai Beleznán közel 500 millió forint költséggel faforgács-tömörítő, úgynevezett pellet-üzemet építenek szeptemberig.
A 15 dolgozót foglalkoztató vállalkozás évi 10 ezer tonna háztartási farost granulátumot állít elő. A későbbi folyamatos alapanyag-ellátás hátteréül 400 hektár területű faültetvény szolgál majd, közel 100 embernek biztosítva kellő jövedelmet.
Az alapanyagot nem az értékes természeti erdőkből szerezné be a cég, hanem rövid idő alatt fejlődő energiafa ültetvényeket telepítene a cég a zalai térségbe. Mivel az ültetvényekhez magas - együttesen 50-70 százalékos - telepítési és földalapú támogatás jár, az ilyen vállalkozásoknak biztos jövője van - fűzte hozzá Kovács Kálmán államtitkár.
A pellet ára fele a tüzifának és minden 2 kilogrammja 1 köbméternyi PB-gáz hőértékével azonos. Használata 30-40 százalékos költségmegtakarítással jár és elégetésekor alacsony a széndioxid kibocsátása.