Gyakori probléma, hogy a kisebb üzemek - de olykor még a nagyvállalatok sem rendelkeznek önálló mikrobiológiai laboratóriumi háttérrel. A probléma megoldása - laboratórium létesítése vagy lehetőség szerint akkreditált külső laboratóriumi háttér biztosítása - el nem hanyagolható gondot okoz a cégek vezetőségének.
Szakmai körökben többször folyt a vita arról, hogy a HACCP-t szabad-e termelővonalra kiépíteni, vagy a kiépítés alapja egy termék, egy technológia kell, hogy legyen. Az eddigi saját tapasztalatok azt mutatják, hogy mindenre kiterjedő szabályozás a legnagyobb biztonsággal csak termékspecifikusan készíthető el. Az általánosan, a gyártóvonalakra tervezett rendszer termékspecifikus elemzés nélkül indokolatlanul nagy kockázattal jár.
Bízunk benne, hogy a rendszereket működtető cégek között a termelőüzemeken kívül egyre nagyobb számban jelennek meg az élelmiszer-forgalmazással, közétkeztetéssel, csomagolóanyag-gyártással foglalkozó cégek is.
A felvetett gyakorlati kérdések megválaszolásában a felkészült tanácsadó cégek segítséggel lehetnek a HACCP-t alkalmazó vállalkozások számára, azonban a problémák jelentősége rávilágít a tanácsadó cégek felelősségére is. Olyan, nagy biztonsággal működő rendszerek kiépítéséhez kell hozzásegíteniük a cégeket, melyeket a tanácsadó cég munkájának befejezését követő években is önállóan, megbízhatóan tudnak működtetni a vállalkozások.
A HACCP kapcsolata az ISO 9000-es rendszerekkel
A szerzők átfogó képet adnak a HACCP bevezetésének szükségszerűségérol, jelenlegi magyarországi jogi szabályozottságáról, ismertetve a HACCP alapelveit és legfontosabbnak ítélt kapcsolódási pontjait az ISO 9000-es rendszerekkel.