4p

Az Mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal a Magyar Nemzeti Bank pengőt mentő devizagazdálkodását elevenítjük föl a harmincas évek közepéből. Természetesen e héten is lesz találós kérdés.

A bank főépülete egykoron

A kortársak utólagos ítélete szerint fényes lapként vonult be az MNB történetébe 1931. július 14-e. A nemzeti pénzintézet ugyanis ekkor rendelte el a bankzárlatot, amely gyakorlatilag a pengő értékállandóságának biztosítását volt hivatott szolgálni. Természetesen túlzás lenne azt állítani, az egész országra kiterjedő devizastop osztatlan lelkesedést váltott ki a kortársakból, ám utólag minden mértékadó szakember elismerte, az MNB a számos rossz közül a lehető legfájdalommentesebb megoldást választotta.

A súlyos világgazdasági helyzet és a fenyegető összeomlás, azaz államcsőd árnyékában az MNB deviza-kényszergazdálkodását kezdetben az ötletszerűség és a pillanatnyi szükségszerűség vezérelte. Ez természetesen rossz megoldás volt, mert a közönség a számos legális és illegális módon igyekezett fiókban lévő külföldi fizetőeszközeit biztonságba helyezni. Ez érthető reakció volt, hiszen ki örülne annak, ha egy élet munkája a szeme előtt válna semmivé. Ugyanakkor az állam ebben az esetben nem lehetett tekintettel az egyéni érdekekre, hiszen az ország sorsáról volt szó.

Az MNB a helyzet stabilizálása érdekében 1935. március 6-án elrendelte az aranybeszolgáltatást: ez nem csak a hazai deviza helyzetet javította, de kiindulása volt egy tőzsdehossznak is, hiszen a nemesfémért kapott pénzt a polgárok a börzére vitték. A hajdani szakemberek a példátlan sikert egyébként úgy érték el, hogy a "sárga ördög" beváltási árát a valós piaci értéken, azaz 6000 pengőben szabták meg.


A stabilizáció felé tett fontos lépés volt az is, hogy 1936 januárjában bevezették az úgynevezett nosztifikációt. Ez nem volt más, mint a titkos értékpapír-repatriálás megszüntetése, mivel ezen a módon áramlott ki az országból a legtöbb deviza. Az MNB sokáig eltűrte ezt a folyamatot, mert lehetőséget nyújtott arra, hogy a külföldön elhelyezett magyar értékek olcsó árfolyamon haza kerülhessenek. E módon végeredményben Magyarország külföldi adóssága csökkent. Megszüntetni végül pont ezen előnye miatt kellett, mert a közönség, felismerve a rést, olyan tömegben kezdett hazahozni itthoni értékpapírokat, hogy az a pengő nehezen megteremtett értékállóságát veszélyeztette.

A stabilizáció másik lényeges eleme volt a külföldi hitelezőkkel kötött megállapodások újratárgyalása 1937 nyarán. Korányi Frigyes 1931. december 23-án ugyanis elrendelte a transzfer-moratóriumot, azaz a külföldi adósságszolgálat felfüggesztését. A kortársak nem gondolták, hogy alig hat esztendő múlva elővehetik a kérdést: utólag meg kell állapítani, a kedvező helyzet azért állt elő, mert az MNB tudatos pénzügyi politikát végzett, és a válság évei alatt a külföldi valuták is sokat vesztettek értékükből.

Emellett szerepet játszott a sikerben a fentebb már említett titkos részvény-repatriálás és a hitelezők kényszerű együttműködése is. A számok jól igazolják mindezt: Magyarország adósságszolgálata (kamat és törlesztés formájában) 1931-ben 250, míg 1937-ben már csak 45 millió aranypengő volt.

A hitelezőkön vastag eret vágtak: a magyar záloglevelek és kötvények tulajdonosai devizában mindössze 1,5-1,75 százalékig terjedő kamatot kaptak, s a rövid lejáratú hitelek sápja is egy százalékra csökkent. Cserében az MNB magára vállalta az erősen leapasztott kamatoknak transzferálási kötelezettségeit. Természetesen a külföldi adósságok rendezése csak úgy volt lehetséges, hogy a külkereskedelmi mérleg aktívuma egyre nagyobb lett, s ebből a forrásból több pénz jutott a hitelek kiegyenlítésére.

S zárásként álljon itt néhány számszerű adat a Magyar Nemzeti Bank mérleg-és eredményszámairól. Az aranykészletek 1934-ben 78934-, míg 1937-ben már 84055 ezer pengőt értek. A devizák és valuták 1934-ben 20344, 1935-ben 33300, 1936-ban 42358, 1937-ben pedig 58536 ezer pengőt tettek ki. Az állam adóssága az 1934-es 49993-ról 1937-re 115281 ezer pengőre nőtt. Ezen idő alatt a kibocsátott pénztárjegyek értéke 115136-ról 69699 ezer pengőre apadt, míg az állami adósság kamatai 489-ről 2137 ezer pengőre híztak.

Folytatjuk

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!