![](http://outside.mfor.hu/mfor/images/friday132_070413_170.jpg)
A péntek 13-dikával kapcsolatos babonák inkább az angolszász országokra jellemzők. A Egyesült Államokban például 17-21 millióra tehető a triszkaidekafóbiában szenvedők száma - ez a lakosság hat-hét százaléka. Egy felmérés szerint - amelyet persze lehet, hogy maga a fóbia alátámasztására talált ki valaki - évente egymilliárd dollárra is rúghat a veszteség, amelyet a péntek 13- dikák okoznak.
Ezen a napon ugyanis az amerikai lakosság hat-hét százaléka nem kel fel, nem hajlandó repülőgépre szállni vagy üzletet kötni. Egyetlen céljuk van ilyenkor: túlélni a napot.
Több a nyereség
A britek négy százaléka gondolkodik hasonlóan, ám az eredmény egy kissé más. A Financial Times szerint ugyanis inkább jobban teljesítünk ezen a napon. Egy kutatás kimutatta, hogy péntek 13-dikán - a többi péntekkel összevetve - sokkal jobb eredmények születtek a londoni tőzsdén. A kutatás az 1934 és 1994 közötti péntekeket vetette össze az általános ipari részvényindexek alapján.
Jóllehet a babonás napokon sokkal több a baleset, mint egyébként, ám ez a pénteknek és nem a 13-dikának tudható be. A péntekeket összehasonlítva azonban nem tapasztalható kiugrás a 13-dikákon, sőt a legtöbb baleset sosem esik erre a napra.
Minket hidegen hagy
A magyarok általában átsiklanak az olyan problémák felett, mint a péntek 13 vagy a fekete macska, de talán még a négylevelű lóheréket is egykedvűen nyírja le a Fővárosi Kertészet alkalmazottja. Legalábbis rövid körkérdésünk erre enged következtetni.
Péntek és vasárnap bonyolódik a legnagyobb forgalom a repülőtéren, ez tendenciózus - mondta Szollár Domokos, a Budapest Airport szóvivője. A péntekek között eddig nem fedeztünk fel égbekiáltó eltéréseket, a magyarok valószínűleg nem babonásak - tette hozzá. Lehet, hogy van eltérés, de az nagyon marginális lehet.
Hasonlóképpen vélekedett Bodó Teodóra, a Budapesti Értéktőzsde sajtófőnöke. "A tőzsde nem számmisztika alapján működik, ennél logikusabb a dolog" - mondta. Arról nem is szólva, hogy egy ilyen kis piacon nem is lehet minden apró változást mérni és megmagyarázni. Mindazonáltal - a legutóbbi 13-dikás adatokat figyelembe véve - egészen tavaly októberig hatott ránk a babona. Azóta viszont épp az ellentéte tapasztalható. Vagy mindez a véletlen műve?![](http://outside.mfor.hu/mfor/images/tozsde132_070413_560.jpg)
F. Sz E.