3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az amerikaiakat sírba viheti a péntek 13-hoz kapcsolódó babona. Egy - állítólagos - felmérés szerint évente egymilliárd dollárt bukik a gazdaság a nap körüli hiedelmek miatt. A magyarokat azonban egyáltalán nem érdekli ez az ügy, kivéve, ha lottóznak. Mfor.hu háttér.

Rettegve várja a népesség hét százaléka (mfor-montázs)

A péntek 13-dikával kapcsolatos babonák inkább az angolszász országokra jellemzők. A Egyesült Államokban például 17-21 millióra tehető a triszkaidekafóbiában szenvedők száma - ez a lakosság hat-hét százaléka. Egy felmérés szerint - amelyet persze lehet, hogy maga a fóbia alátámasztására talált ki valaki - évente egymilliárd dollárra is rúghat a veszteség, amelyet a péntek 13- dikák okoznak.

Ezen a napon ugyanis az amerikai lakosság hat-hét százaléka nem kel fel, nem hajlandó repülőgépre szállni vagy üzletet kötni. Egyetlen céljuk van ilyenkor: túlélni a napot.

Több a nyereség

A britek négy százaléka gondolkodik hasonlóan, ám az eredmény egy kissé más. A Financial Times szerint ugyanis inkább jobban teljesítünk ezen a napon. Egy kutatás kimutatta, hogy péntek 13-dikán - a többi péntekkel összevetve - sokkal jobb eredmények születtek a londoni tőzsdén. A kutatás az 1934 és 1994 közötti péntekeket vetette össze az általános ipari részvényindexek alapján.
A rendre jobb eredményre az lehet a magyarázat, hogy az emberek a babona miatt jobban ügyelnek a részletekre, óvatosabbak. Vagyis vélhetően nem az egyes nyereség lett mindig több, hanem a bukások voltak mérsékeltebbek. Hasonló tendencia figyelhető meg egyébként a baleseti statisztikákban is - ezt Németországban elemezték.

Jóllehet a babonás napokon sokkal több a baleset, mint egyébként, ám ez a pénteknek és nem a 13-dikának tudható be. A péntekeket összehasonlítva azonban nem tapasztalható kiugrás a 13-dikákon, sőt a legtöbb baleset sosem esik erre a napra.

Minket hidegen hagy

A magyarok általában átsiklanak az olyan problémák felett, mint a péntek 13 vagy a fekete macska, de talán még a négylevelű lóheréket is egykedvűen nyírja le a Fővárosi Kertészet alkalmazottja. Legalábbis rövid körkérdésünk erre enged következtetni.

Péntek és vasárnap bonyolódik a legnagyobb forgalom a repülőtéren, ez tendenciózus - mondta Szollár Domokos, a Budapest Airport szóvivője. A péntekek között eddig nem fedeztünk fel égbekiáltó eltéréseket, a magyarok valószínűleg nem babonásak - tette hozzá. Lehet, hogy van eltérés, de az nagyon marginális lehet.

Hasonlóképpen vélekedett Bodó Teodóra, a Budapesti Értéktőzsde sajtófőnöke. "A tőzsde nem számmisztika alapján működik, ennél logikusabb a dolog" - mondta. Arról nem is szólva, hogy egy ilyen kis piacon nem is lehet minden apró változást mérni és megmagyarázni. Mindazonáltal - a legutóbbi 13-dikás adatokat figyelembe véve - egészen tavaly októberig hatott ránk a babona. Azóta viszont épp az ellentéte tapasztalható. Vagy mindez a véletlen műve?

F. Sz E.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!