Kína életében a nyári olimpia nagy jelentőséggel bír, állítják az elemzők, és a távol-keleti ország az esemény közeledtével számos olyan intézkedést foganatosít, amellyel a világ felé a demokrácia és a környezetvédelem iránti fogékonyságát próbálja bizonyítani. Ezek egyikeként tilos lesz a jövőben az áruházakban hagyományos nejlonzacskókat adni a vásárlóknak. A boltok csak környezetbarát anyagból készülő csomagolással kedveskedhetnek a vásárlóknak, előírták nekik továbbá a régi szatyrok begyűjtését.
Ugyan a műanyagból készülő tartós szatyrok elvileg nem kerültek tiltólistára, de a januárban életbelépett szabályzat felhívja mindenki figyelmét, vissza kell térni a hagyományos textilből készülő táskákhoz, illetve a kosarakhoz. A hivatalos szervek szerint a most életbelépett rendelet jelentősen csökkenti a felhalmozódó szemétmennyiséget, és a környezetszennyezés mértéke is mérséklődik.
Amit a kínai pártvezetés egy tollvonással megoldott, az Magyarországon legjobb esetben is csak jövő évben léphet életbe. Várhatóan a tavaszi ülésszakban kerül a Parlament elé az a törvényjavaslat, amely szerint 2009-től az ezer négyzetméternél nagyobb eladóterű áruházakból kitiltanák a nem lebomló nejlonszatyrokat. Figyelembe kell ugyanakkor venni, hogy egy ilyen joganyagnak át kellene mennie az uniós szűrőn. Az egyesült uniós piacon ugyanis egy ilyen, kifejezett tiltást tartalmazó jogszabályt a többi tagállammal is el kell fogadtatni. A szabályok szerint ugyanis a nejlonszatyor megfelel az uniós kritériumoknak (elvileg újra hasznosítható), ezért nem lehet megtiltani használatát.
Más kérdés, hogy az elmúlt időszakban a kereskedők önkéntes visszavonulót fújtak, törvény nélkül is kivonják a nem lebomló ingyenszatyrokat. A vevő után dobott "ingyenszatyor" évente több százmilliós költséget jelent egy nagyobb láncnak. Emellett pedig a hazai szabályozás szerint a nem lebomló szatyrok után a kereskedőknek termékdíjat - térfogattól függően 3-25 forintot - kell fizetniük, ha az összesen kiosztott szatyrokon belül a lebomlók aránya nem éri el a 16 százalékot.
A környezetvédelmi tárca adatai szerint jelenleg évente 440 millió - naponta másfélmillió - műanyag szatyrot nyomnak a vásárló kezébe a kasszától való távozásnál. Miután ezek szinte mindegyike a szeméttelepeken köt ki, ahol 3-400 év alatt bomlanak le, ezért itthon is egyre sürgetőbb probléma a további szennyezés megállítása.