4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Magyarország túl van a huszonnegyedik órán, hazánk versenyképességét csak a kreativitáson alapuló, úgynevezett rés-stratégia mentheti meg - ezt Gyulai József, a Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Tudományok Osztályának elnöke mondta a magyar műszaki értelmiség napjára szervezett tudományos ülésen. A tudós szerint Magyarországnak nem az alapkutatások támogatására, hanem a kutatás-fejlesztés erősítésére van szüksége, bár van aki vitatkozik ezzel.

Mfor.hu montázs

Albánia és Magyarország egy dologban közös Európában: egyik államnak sincs nanotechnológiai politikája - mondta az akadéma ünnepi ülésén Gyulai József az MTA Műszaki Tudományok Osztályának elnöke. Véleménye szerint ez azért hatalmas probléma, mert az állam elfeledkezik az egymásra épülő mérnöki kultúrák kialakulásának támogatásáról. A tudós szerint ugyanis a jövő útja az, hogy a különböző tudományágak közelednek egymás felé: a mérnöki tudás úgy vesz részt ebben a folyamatban, hogy a tudomány eredményeit a mindennapi életben használható berendezésekké, gépeké transzformálja.

A tudományok összenőnek

A nanotechnológia és a biotechnológia közeledésére példaként hozta a magyar fejlesztésekkel kialakított mesterséges orr és tapintásérzékelő gépek kifejlesztését. A tudós szerint a részvétel a szagfelismerésre szakosodott Nanogas és Safegas projektekben a magyar rés-stratégia alkalmazásának tipikus példái. Ezekben az esetekben ugyanis egy nemzetközi kutatáshoz kapcsolódva, ám annak a nagyobb partnerek által elhanyagolt területeit felfedezve sikerült réseket találni a piaci termékekhez vezető úton. Ezeknek a tudományos eredményeknek az alkalmazására magyar tulajdonú kisvállalkozások is alakultak, amelyek növelik az ország versenyképességét.

Az akadémikus szerint azonban a politikának közvetlen felelőssége van abban, hogy csak kevés hasonló példát lehet találni itthon. Nálunk ugyanis - a nanotechnológiai stratégia hiányán kívül - problémát jelent még az is, hogy a kutatás-fejlesztésre költött GDP-arány nem éri el az egy százalékot. Gyulai József szerint, ha a kormány már holnap cselekedne, akkor is késő lenne, de ha legalább a rés-stratégia alkalmazásában sikeresek leszünk, akkor még talán menthető a helyzet.

Alap, vagy alkalmazott?

A tudós némileg szembement a korábban sokat hangoztatott akadémiai állásponttal is, amikor azt mondta, hogy a versenyképesség megőrzése érdekében az alkalmazott kutatásra kell többet költeni az alapkutatások helyett. Magyarországnak szerinte követő jellegű ipara van, ami azt jelenti, hogy a forradalmi újításokat máshol, erősebb gazdasági háttérrel rendelkező országokban valósítják meg, mi ezekhez csak kapcsolódhatunk.

Némileg vitatkozott ezzel az állásponttal Závodszky Péter akadémikus: ő a hazai biotechnológia példáján keresztül azt mutatta be, hogy az alapkutatások "melléktermékeiként" milyen, a gyakorlatba is átültethető innovatív műszaki megoldásokat ért el a tudományág az utóbbi időben Magyarországon. Példaként a Solvo Zrt.-t említette, amely nemzetközi szinten is igen nagy tekintélyű magyar cég, amely az alapkutatás során felhalmozódott tudás hasznosításából nőtte ki magát.

Szabó Gábor, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke azonban arra világított rá, hogy az alapkutatás vagy alkalmazott kutatás közötti különbségtétel alapvetően hibás. Véleménye szerint ezt az ellentétet a problémaalapú gondolkodás oldhatja fel, amelyet a tudománytámogató politikának is meg kell értenie. A professzor kifejtette: mindegy, hogy alkalmazott, vagy alapkutatásnak hívunk-e valamit, a lényeg az, hogy minden tudományos munkában legyen ott az ötlet, a felfedezés igénye. Az innovációs szövetség elnöke szerint ezért fontos az, hogy a tudományos műhelyek befogadó társadalmi és ipari környezetben működjenek.

Vizy E. Szilveszter egyetértett azzal, hogy a magyar politika már egy ideje elfeledkezett az ország műszaki értelmiségéről. Az akadémia elnöke szerint az olyan események, mint a Magyar Műszaki Értelmiség Napja figyelmeztetik a mindenkori kormányzatot: olyan érték van a birtokában, amelyre ha nem vigyáz, bármikor elveszítheti.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!