A szakminisztérium kezdeményezte együttműködés főbb területei a külgazdasági tevékenység összehangolt fejlesztése, az üzleti együttműködési lehetőségek feltárása és elsősorban a magyar gyártók és szolgáltatók termékeinek piacra jutásának elősegítése, a magyarországi környezetvédelmi befektetések ösztönzése.
A résztvevő felek szándékai szerint a megalakuló Környezettechnológiai Külgazdasági Munkacsoport a stratégiai irányok és erőforrások összehangolását, a Környezettechnológiai Külgazdasági Fórum pedig a folyamatos információcserét biztosítja majd. Mindezek mellett a Külpiaci Információs Rendszer online formában segíti majd a magyar környezetvédelmi vállalkozások célpiacokra jutását, naprakész tájékozódását a külföldi fejlesztési programokról, pályázatokról, rendezvényekről, illetve az azokon való részvételi lehetőségekről; egyúttal biztosítja a magyar környezetvédelmi vállalkozások és innovatív technológiák külföldi bemutatását.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium az akcióprogramban katalizátorként működik, az ITDH az exportlehetőségek felkutatásában és közvetítésében, exportcélú promóciós kiadványok kivitelezésében, illetve üzletember-találkozók szervezésében vállal szerepet, míg a KSZGYSZ a fejlett környezetvédelmi technológiák, eljárások hazai terjesztését helyezi előtérbe az iparági export kiterjesztésének támogatására, az NKTH pedig pályázatai révén ösztönzi az iparágban tevékenykedő vállalkozások kutatás-fejlesztési tevékenységét.
Rétfalvi György, az ITDH vezérigazgatója az együttműködési megállapodás aláírásán hangsúlyozta: Az ITDH jelenleg is kiemelt figyelmet fordít a környezetvédelmi háttériparra, tőkekihelyezési célú programjain több környezetvédelemmel foglalkozó cég is részt vesz, Euro Info Központja pedig kiemelt területként tanácsadással, üzleti partnerközvetítéssel, üzletember-találkozók szervezésével segíti a szektorban dolgozó vállalkozásokat. A vezérigazgató biztos abban, hogy az ITDH budapesti központja, regionális irodái és a külgazdasági szakdiplomaták pontos információkkal és gyakorlati segítséggel tudják a jövőben is támogatni a külpiacra lépő környezetvédelmi vállalkozásokat.
A környezettechnológiai iparban Magyarországon mintegy 2000 vállalkozás tevékenykedik, 2006-ban összesített árbevételük csaknem 30 százalékos növekedést ért el az előző évihez képest. Ezzel párhuzamosan azonban a környezettechnológiai ipar exportjából származó árbevétel stagnál. Mindezek szükségessé teszik a környezetvédelmi ipar külpiaci terjeszkedését segítő akcióprogram kidolgozását és megvalósítását.