3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szűkült a rés az Európai Unió és az Egyesült Államok között a gazdasági fejlődést segítő újítások terén - állítja egy Brüsszelben csütörtökön nyilvánosságra hozott uniós jelentés, amelyből az is kiderül, hogy Magyarország teljesítménye az elmúlt tíz évben összhangban volt az uniós átlaggal.

Az Európai Bizottság jelentése szerint immár negyedik éve csökken az innovációs rés az Egyesült Államok és az EU között, illetve - kisebb mértékben ugyan, de - az EU és Japán között is. A testület rangsorolása szerint a világon e területen élenjárók között található Németország, Svédország, Finnország és Dánia, valamint a nem EU-tag Svájc, illetve Japán (Európán kívüli országok közül csak az Egyesült Államokkal és Japánnal foglalkozott a felmérés).

A második kategóriába, az éllovasokat követők közé sorolták Brüsszelben Washingtont, valamint hat EU-országot (köztük Nagy-Britanniát, Hollandiát, Ausztriát, Írországot) és Izlandot, míg a felzárkózóban lévőnek minősítettek közé került számos új EU-tagország (Szlovénia, Csehország, Litvánia, Lengyelország, Lettország, Bulgária, Ciprus, Románia). Magyarország ezúttal a lassabban haladók kategóriájába került Észtországgal, Spanyolországgal, Olaszországgal, Máltával, Horvátországgal és Szlovákiával.

A besorolást a témába vágó mutatók sokaságának összevetésével készíti a EU: megnézik például az általános gazdasági teljesítményt, az oktatást, az információs technológiák fejlődését, a kutatásfejlesztést, a szabadalmak számát. A bizottság megjegyezte, hogy gyakorlatilag minden EU-tagország kitűnik valamely vizsgált tényező tekintetében.

Magyarország nem áll jól

A brüsszeli testület rövid megjegyzéseket tett az egyes tagországokról külön is. Magyarországot illetően megemlítette, hogy az innovációs trend 1998 óta összhangban van az uniós átlaggal, ugyanakkor az innovációs teljesítmény elmarad az átlagostól. Az uniós középnél jobban fejlődik Magyarországon a kutatásfejlesztésre szánt állami kiadások, a magasabb technológiát követelő ágazatok teljesítménye (ezek exportja kiemelkedő), illetve az amerikai szabadalmak száma. Az új termékek bevezetésében és eladásában is jobban produkál az ország a tagállamok többségénél.

Negatívumként a képzés egyes hiányosságait, illetve az egész életen át tartó tanulás kiterjedtségét említi a jelentés. Átlagnál alacsonyabb a szélessávú internet használata, a cégek kutatási célzatú költekezése, illetve a kezdő vállalkozások tőkeerőssége is.

A témához kapcsolódó uniós statisztika szerint Magyarországon csak az uniós átlag fele, a cégek 21 százaléka rendelkezik innovációs tevékenységgel, ugyanakkor a más cégekkel vagy intézményekkel e téren végzett együttműködés (a cégek 37 százaléka) magasabb a 26 százalékos uniós átlagnál.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!