A villamos energia 3,6 százalékát állítják elő biomasszából, 70 milliárd forint állami támogatás mellett ma Magyarországon - mondta Barótfi István, a Szent István Egyetem professzora. Igaz, hogy a támogatásban a szélenergia támogatása is szerepel, ez azonban nem változtat azon a tényen, hogy jelenleg egy gázerőmű létesítése harmadába, negyedébe kerül egy biomassza erőműének, és a működtetése is olcsóbb. Így a biomasszából csak állami támogatással állítható elő ma gazdaságosan villanyáram.
Barótfi István szerint a kisebb közösségek energiaellátását kell megoldani biomasszával. Erre hívta fel a figyelmet Büki Gergely, a BME nyugalmazott professzora is. Számítása szerint a hőellátás 88 százaléka, míg a villamosenergia-termelés 48 százaléka lenne kiváltható biomasszával.
Bár közvetlenül nem tekinthető biomasszának a háztartási hulladék, energetikai hasznosítása mégis számottevő lehet. Bánhidy János, a Fővárosi Közterület Fenntartó Zrt. főmérnöke beszámolt róla, hogy Európában 422 hulladékégető erőmű működik, ebből Magyarországon mindössze egy üzemel.
A tapasztalat az, hogy ahol szelektíven gyűjtik a hulladékot, ott az energetikai hasznosítás is magasabb. Ezeknek az erőműveknek kisebb az emissziójuk, mintha deponálnák a szemetet, és abból metán szabadulna fel.