Az elmúlt időszakban környezetvédelmi szempontból az osztrák-magyar viszony - kívülről szemlélve - kissé elhidegült. Hiába hánytorgatjuk fel sérelmeinket nyugati szomszédainknak, azok hagyják, hogy a területükön működő cégek a magyar természeti értékeket veszélyeztessék.
Hosszan lehetne sorolni az elmúlt időszak problémáit, a már említett Rába szennyezésen át, a Szentgothárddal átellenben, Heilingenkreutznál létesítendő szemétégetőt, az ugyanitt már üzemelő biomassza-erőműhöz szállított vegyes hulladékig. Ezekre - az eddigi tapasztalatok szerint - hiába hívtuk fel az osztrák hatóságok figyelmét, ők érdemiekben nem tettek semmit, állóháborúnak tűnő szituáció kezd kialakulni.
[ajanlo=1311][igazitas=right/]A helyzetet pedig egész egyszerűen ki lehetne billenteni erről a holtpontról. A GKM bejelenthetné, hogy a Nabucco-Kék Áramlat vitát úgy oldaná meg, hogy újabb atomerőművi blokkokat létesít, ám nem Pakson, hanem mondjuk Sopronban (vagy, hogy a magyar közvélemény ne kapcsoljon egyből, a mellette található egyik kisebb faluban, így Ágfalván vagy Brennbergbányán). Miután a sógorok csak egy dologtól félnek, a közelükben épülő atomerőműtől, így ez valószínűleg megmozgatná a határ túloldalán a közvéleményt.
Evidencia, hogy a hely kiválasztásánál a legfontosabb szempont Bécs közelsége lenne, hogy minél inkább megrángassuk az alvó oroszlán bajszát. Ha erre a bejelentésre osztrák barátaink nem reagálnak, második lépésként elő lehetne venni valami ősrégi atomerőmű tervét, valószínű, ahol a négyes metróét őrizték, ott akad egy-két ilyen is.
Egy konkrét atomerőmű terve, ez már nemzetközi feszültséget kell, hogy eredményezzen! Ha mégsem, akkor még mindig ott van utolsó ütőkártyaként a magyar kormányzat kezében, hogy kiír egy közbeszerzési tendert a megépítésre. Remélhetőleg nem fajulnának idáig a dolgok, de ha mégis, akkor sem lesz újabb blokk, hiszen mire a pályázat győztesét kiválasztják, már lezárulna az osztrák partnerekkel az egyeztetés.
Ennek eredményeként cserébe azért, hogy Magyarország lemond a Sopronba tervezett atomerőműről, Ausztria leállítaná a Rábát szennyező bőrgyárakat, a heilingenkreutzi erőmű pedig nem csak hogy nem kapna engedélyt, de a jelenleg működőt is bezárnák.
A magyar valóságot ismerve persze félő, hogy a tervbe némi hiba csúszik, és a bilaterális megállapodás komoly gazdasági előnnyel kecsegtető pontokat is tartalmazna. Így például a Tisza mellett létesítendő osztrák bőrgyárakét (ha már a cián nem bírt el az ottani élővilággal), vagy az osztrák oldalon keletkező szemét Magyarországra szállítását és Bács-Kiskun megyei mezőkön való tárolását...
Király Béla