Ebből adódóan a külföldi pénztulajdonos igen kedvező pénzelhelyezéssel tud Magyarországon állampapírokat vásárolni, hiszen körülbelül 4,5 százalék pontos jövedelemtöbblet adódik, ha Magyarországon teszi be ugyanazt a pénzmennyiséget és ebből adódóan óriási a magyar állampapírok iránti érdeklődés, mert a kamatok igen magasak, még mindig, ezen a 7,5 százalékos szinten is, mint a többi országban – nyilatkozta a Magyar Rádiónak Hegedűs Miklós, a GKI Gazdaságkutató Rt. ügyvezető igazgatója.
Az egész folyamat, ami az utóbbi hónapokban történt, lényegében spekulációs folyamat. Tulajdonképpen egy ilyen átmeneti, különböző országok kamatszintje közötti különbséget használja ki a külföldi tőke jövedelemszerzésre. Egyetlen lehetséges megoldása van szerintem, az, hogy a hazai kamatszintet többé-kevésbé az európai, vagy a hazai inflációs gazdasági folyamatokhoz kell igazítani és valóban, a mostani 7,5 százalékos kamatszínt még további, legalább egy, másfél százalékos csökkentése lenne kívánatos ahhoz, hogy többé kevésbé ez a fajta erőteljes spekulációs nyomás, ami a forinttal kapcsolatban van és amely magas szinten tartja a forint árfolyamát, hogy ez mérséklődjön.
Az elemzők szerint is kamatcsökkentés lesz
További kamatvágás szükséges véli több gazdasági elemző. Erre döntően azért van szükség, mert ezzel a csökkentéssel együtt is a magyar kamatszínt jóval magasabb, mint a környező országok bármelyikéi és jóval magasabb, mint az Európai Banknak a 2,75 százalékos kamatszintje.