2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Akár két éven belül Magyarországon is kiszorulhatnak az éttermekből a dohányosok. A vendéglátósok és a cigarettagyártók szerint a szigorítás miatt nem a dohányosok, hanem a vendéglátóhelyek száma fog csökkenni - olvasható a Napi Gazdaságan. Az eredeti tervek szerint a szigorításokat csak 2010-ben léptették volna életbe.

A Napi Gazdaság információi szerint New York állam, Írország és Olaszország gyakorlatát - ahol tilos a vendéglátóhelyeken dohányozni - már 2009-ben átvenné Magyarország is. A kormányzat illetékes hivatalai előtt fekvő nemzetközi felmérések pozitív képet festenek a vendéglátóhelyeken betiltott cigarettázás tapasztalatairól. A Magyar Vendéglátósok Ipartestületét viszont úgy tájékoztatták az említett három államban működő hasonló szervezetek, hogy szinte mindenhol komoly forgalomkiesést hozott a szigorítás, miközben nem csökkent jelentősen (egy-két százalékkal) a cigarettafogyasztás.

New York államban például a tiltás hatására 30 százalékkal csökkent a forgalom, ami az éttermi szektorban 28 százalékos létszámleépítést vont maga után, és 71,5 millió dollárnyi adótól esett el a költségvetés. Írországban a vendéglátós érdekvédelmi szervezetek adatai szerint visszaesett a Nagy-Britanniából érkező konferenciaturizmus, 16 százalékkal esett vissza a vendéglátóhelyek bevétele és a munkahelyek 14 százalékát szüntették meg, ugyanakkor még nőtt is a cigarettafogyasztás.

Háber Tamás, a Magyar Vendéglátósok Ipartestületének elnöke szerint az éttermi dohányzás betiltása miatti forgalomkiesés kifejezetten károsan érintené a magyar piacot, hiszen az írekkel, az olaszokkal és az amerikaiakkal ellentétben itthon a lakosság mindössze 20 százaléka jár étterembe, míg az említett országokban 70 százalék. Ráadásul jelenleg zajlik a a vendéglátóipar átalakulása - fehéredése -, amit önmagában is nehezen visel az ágazat.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat tapasztalatai szerint Magyarországon egészséges módon alkalmazzák az éttermekben a már most is létező, dohányzásra vonatkozó jogszabályokat. A rendszeres ellenőrzések során csak a patinás, régi épületekben működő éttermek számítanak problémásnak, ahol képtelenség modern elszívó rendszereket kialakítani - írja a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!