Egy vállalat stabil működése sokszor partnereitől függ: előfordulhat, hogy vevői nem fizetnek időben, így később érkeznek be egyes bevételek, mint ahogy a fizetési kötelezettség esedékessé válna, legyen szó számlákról, vagy bérköltségekről. A likviditási nehézségek miatt az is előfordulhat, hogy egy kínálkozó jó üzleti lehetőséget kényszerül elszalasztani a vállalkozó. Ilyen esetekben gyors áthidaló megoldásra van szükség.
Széchenyi Kártya Folyószámlahitel
A Széchenyi Kártya Folyószámlahitel segítségével a mikro-, kisvállalkozások az állami támogatásnak köszönhetően kedvező kamatozás mellett igényelhetnek legalább 500 ezer, legfeljebb 25 millió forintos hitelkeretet, amely egymillió forintonként emelkedhet. A hitelkeret a cég működése során felmerülő forrásigényre – vásárlásra, átutalásra, készpénzfelvételre – használható fel. Emellett a hitel önerőként is felhasználható például a kombinált mikrohitel pályázathoz is. Abban az esetben azonban, amikor például beruházások, gépek, eszközök beszerzése a cél, nem ajánlott ez a hiteltípus, erre ugyanis a program többi konstrukciója – például a Széchenyi Kártya Forgóeszközhitel – lehet megfelelő.
„Az alultőkésített, de stabil forgalommal rendelkező cégek számára lehet megoldás a Széchenyi Kártya Folyószámlahitel. Nagy előnye a Budapest Banknál igénybe vehető konstrukciónak, hogy 15 millió forintig tárgyi fedezet nélkül igényelhető. Ezen kívül az is kedvezővé teszi a hitelt, hogy az állami kamattámogatás illetve a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. kezességvállalása révén az ügyfél csökkentett kamatot és díjat fizet a bank részére, és kevesebb biztosítékra van szükség. A Budapest Banknál abban az esetben, ha nincs szükség hiánypótlásra, az igénylés benyújtásától számított egy héten belül rendelkezésre állhat a vállalkozás számára az új forrás” – mondja Erdei Zsuzsa, a Budapest Bank mikro-üzletágának vezetője.
A hitel folyószámla hitelként működik, azaz a fennálló hiteltartozás automatikusan törlesztődik a beérkező jóváírásokból, a hitelkeret erejéig. A bank csak a hitelkeret terhére igénybe vett, ténylegesen fennálló hiteltartozás mértéke után számol fel kamatot. A kamatszámítás az igénybe vett hitel napi állománya alapján történik. A hiteldíj az alapkamatból (kamatbázis), kamatfelárból és kamat módjára számítandó kezelési költségből áll. Az alapkamat a hitelszerződésben meghatározott napon jegyzett 1 havi BUBOR mértéke, a kamatfelár pedig 4 százalék, ebből 1 % kamattámogatás . A kezelési költség évi 0,8 százalék.
Számokban kifejezve ez azt jelenti, hogy ha a vállalkozó 3 millió forintos hitelkerettel rendelkezik, és ebből átlagosan 2 millió forint hitelt vesz igénybe egy év alatt, akkor átlagosan a havi költség kevesebb mint 16 ezer forint.
Milyen feltételek mellett igényelhető?
A Széchenyi Kártya Folyószámlahitelt a legalább egy teljes pénzügyi évvel működő vállalkozások igényelhetik. Fontos kitétel, hogy ne legyen köztartozásuk, ne álljanak csőd-, felszámolási-, végelszámolási eljárás alatt, ne legyen ellenük végrehajtási eljárás folyamatban. Feltétel még, hogy az ügyfél bankszámláján az igényelt hitelkeret legalább háromszorosa legyen a forgalom, 11 és 25 millió forintos hitelkeret esetén pedig ötszörös forgalomnak kell teljesülnie.
Az igénylés folyamata
A hitelkérelmet a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének, a területi kereskedelmi és iparkamaráknak, vagy a KAVOSZ Zrt. irodáknak nyújthatják be a vállalkozások. Az egyes nyomtatványokat – az igénylési lapot és nyilatkozatot – a KAVOSZ honlapjáról lehet letölteni. Emellett csatolni kell a kérelemhez egy 30 napnál nem régebbi APEH adóigazolást, másolatot a társasági szerződésről, alapító okiratról, és ha van, akkor az el nem bírált cégbírósági kérelmekről, emellett aláírási címpéldányokat, 30 napnál nem régebbi cégkivonatot, a legutóbbi teljes hónapra vonatkozó pénzforgalmi bankszámlakivonatot, az utolsó lezárt év pénzügyi beszámolóját, valamint a tárgynegyedév főkönyvi kivonatát is.
mfor.hu