3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal egy középkori piacra látogatunk. Ma, amikor szinte már a legkisebb összeszólalkozás sem múlhat el tettlegesség nélkül, talán nem lesz érdektelen röviden áttekinteni, miként rendezték le a vitás eseteket a középkorban…

Ünnepszámba mentek a vásárnapok (Illusztráció)

A középkori budai piacos napok ünnepszámba mentek a város lakóinak. Abban az időben ugyanis a hírközlés még gyerekcipőben járt, így az információkra kiéhezett polgárok jobb híján a kofákon keresztül gyűjtötték be a híreket távoli földrészek eseményeiről.

Vásári ingyencirkusz

Nos, boldog emlékezetű Zsigmond magyar király és német-római császár uralkodása alatt az egyik szerdai vásárnapon két felvidéki asszonyság is megjelent a maga keramikus termékeivel. Az abban az időben errefelé még ismeretlen, ritka szép motívumokkal díszített tálak, ivócsészék és fazekak híre a polgárok körében hamar elterjedt, akárcsak az a tény, hogy az asszonyok a cserepek mellett számos levelet és hírt is hoztak magukkal. Ennek köszönhetően a vevők és vevőjelöltek, a hírekre kiéhezettek csapatostul rohanták meg a két, egymás mellé felállított, áruval telezsúfolt szekeret.

S ahogy az már lenni szokott, a tumultus zajjal járt: a két, szomszédos és egymással évek óta perben és haragban lévő városból származó tisztes fehércseléd először egymást túlharsogva dicsérte portékáját, majd amikor már rekedtre ordibálták magukat, áttértek a másik termékeinek leszólására. Az üzlet eközben kiválóan ment, minek köszönhetően mindketten kihívóan rázogathatták a másik felé dagadó erszényüket. A nézősereg hangos kacajjal és vaskos bekiabálásokkal jutalmazta az ingyencirkuszt, majd - ahogy az ilyenkor lenni szokott - egyre inkább a csinosabb asszonyka pártjára állt.

Kitört a csetepaté

A másik vászoncseléd - fogyatkozó híveit látván - először szemmel láthatóan kissé megriadt, majd - hirtelen ötlettől vezérelve - egy csirkeitató tálat felragadva azt a konkurencia szekerének oldalához vágta. Summa summarum, perceken belül óriási botrány keletkezett, s a jó pesti és budai, fel- és alhévízi polgárok bokáig járhattak a ripityára tört árucikkekben. A csetepaté természetesen hamar magára vonta a városi darabontok figyelmét, akik a dráma csúcspontjaként nyakon csípték a két rendbontót.

A bíróság e boldog emlékezetű korban még nem sokat teketóriázott. A tiszteletreméltó városi magisztrátus egyik megjelent tagja előhozatta a Budai Jogkönyvet, s a vonatkozó passzus alapján ítéletet mondott: a rendbontásban vétkesnek talált asszony nyakába malomkövet köttetett, s annak így megszégyenítve, gyalog kellett levonulnia a vízivárosi plébániára. Ez idő alatt a másiknak jogában állt őt egy kihegyezett bottal hátulról döfködni.

A nevető jutalma

A komikus helyzet természetesen hatalmas kacagást váltott ki a nézőkből, mely jókedv rövid időn belül a bökdöső asszonyra is átragadt. Ám ekkor - a budai jogban járatlan fehércselédek számára minden bizonnyal váratlanul - a menetet kísérő bíró meglepő dologra utasította őket: jelesül a helycserére. Ugyanis a corpus civilis egy további passzusa úgy szólt, hogy ha a büntető fél akár csak elmosolyogja magát, akkor annak át kell vennie a megszégyenített szerepkörét. A mából visszatekintve talán nem is volt ez olyan nagyon buta rendelkezés...

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!