A pénzügyminiszterek tanácsának ülésén több órás vita után született meg a végleges kompromisszum, amely egyes pontokon eltér a soros görög elnökség által legutóbb előterjesztett változattól. A megállapodás értelmében az egyes tagállamok maguk dönthetik el, hogyan adóztatják meg az ilyen megtakarításokat. Kétféle módszer közül választhatnak: vagy a bankok és a nemzeti adóhatóságok közötti automatikus információcserét, vagy forrásadó helyben történő kivetését alkalmazzák. Az előbbi módszer értelemszerűen a banktitok intézményének bizonyos mértékű korlátozását feltételezi.
A hosszúra nyúlt viták korábbi szakaszaiban a banktitokhoz legerősebben ragaszkodó három tagország - Ausztria, Belgium és Luxemburg - adta értésre, hogy a forrásadóztatás eszközét kívánja alkalmazni. A legutóbbi időkben már csak a forrásadó mértékéről, alkalmazásának időbeli hatályáról, valamint az információcserék pontos tartalmáról folyt a vita a tagországok, illetve az EU és egyes harmadik országok, elsősorban az Egyesült Államok és Svájc között.
A most kialkudott kompromisszum részeként a tizenötök letettek arról az eredeti tervről, hogy egy meghatározott időpontban - kezdetben 2010-ről, majd 2011-ről volt szó - egységesen áttérnek az információcsere módszerére. A forrásadók mértékét illetően pedig abban állapodtak meg, hogy a legmagasabb kulcs 35 százalék lehet, de ezt csak hosszabb idő alatt, fokozatosan kell bevezetniük az e módszer alkalmazása mellett döntő tagországoknak. Kikötötték emellett, hogy ha valaki vagyonbevallást tesz, akkor más tagországban elhelyezett megtakarítására nem vethető ki nagyobb adó, mint amennyit hazájában kellene fizetnie.
A megtakarítási adók közösségi szintű harmonizálásának egyik fő célja az adócsalások elleni hatékony fellépés, annak megakadályozása, hogy az uniós polgárok megtakarításaik más tagállamokban történő elhelyezésével kerüljék ki kamatjövedelmeik nagyobb mértékű hazai megadóztatását. A másik cél ezzel összefüggésben annak elkerülése, hogy az egyes tagállamok között adóverseny alakuljon ki a megtakarításokért.
Egységesülő forrásadó rendszer az EU-ban
Az EU-tagországok évek óta húzódó vitára tettek pontot kedden, amikor politikai megállapodásra jutottak arról, hogyan adóztassák egymás állampolgárainak náluk elhelyezett megtakarításait.