A jelölt országok teljes mértékben részt vesznek az Európai Unió környezetvédelmi politikájának alakításában április 16-ikától a csatlakozási szerződések aláírásától kezdve. Erre emlékeztette Margot Wallström a Brüsszeli Bizottság környezetvédelemért felelős tagja a 13 jelöltállam környezetvédelmi minisztereit, köztük magyar részről Kóródi Máriát. Mostani találkozójuk az utolsó volt a nem hivatalos, rendszeres tanácskozások sorában, amelyeken az európai uniós környezetvédelmi joganyag átvételének folyamatát tekintették át. E jogharmonizáció 80 százalékban megvalósult már és áprilistól a jelölt államok képviselői is teljes mértékben részt vesznek a hivatalos környezetvédelmi miniszteri tanácsüléseken csakúgy, mint a munkabizottságokban és a munkacsoportokban.
A teljes taggá válás, tehát a jövő év 2004 május elseje után nemcsak a szervezeti, politikai, hanem a pénzügyi, költségvetési integráció is megvalósul a környezetvédelemben is. Az e területen jelenleg fölhasznált előcsatlakozási támogatásoknál háromszor több pénzre lesznek jogosultak már tagállamként a mai tízek az Európai Unió környezetvédelmi költségvetéséből, a strukturális alapokból, valamint a vidékfejlesztési programokból.
A magyar szakminiszter, Kóródi Mária a tanácskozás után elmondta, hogy a jelöltek átültették saját jogrendjükbe az uniós szabályokat, de a neheze most következik a gyakorlati alkalmazással, bár ehhez több uniós pénzhez is hozzájuthatnak. A tagjelöltek legfontosabb feladata változatlanul a szennyvíztisztítás és a hulladékkezelés javítása - hangsúlyozta a környezetvédelmi miniszter.
Fenyegetés helyett támogatás
A Európai Unió környezetvédelmi biztosa reméli, hogy új tagjainál az unió többet tud majd elérni segítséggel és tanácsadással, mintha büntetésekkel fenyegetőzne.