Azt már tudjuk, hogy a likviditási gondokra gyors megoldást jelent a Széchenyi Kártya Folyószámlahitel, ám a középtávú tervek megvalósításához, mint amilyen a forgóeszköz-beruházás, a Széchenyi Kártya másodikként, 2010-ben bevezetett konstrukciója, a Széchényi Kártya
Forgóeszközhitel kínál megoldást
„A két lehetőség közti választás előtt mindig mérlegeljük, hogy mi a hitel célja: ha bevételeink nem érkeztek be időben, viszont beszállítóinkat ki kell fizetni, akkor a folyószámlahitel lehet a megoldás. Azonban ha eszközöket akarunk vásárolni, azaz nem csupán egy átmeneti áthidaló készpénzhiányról van szó, akkor a Széchenyi Kártya Forgóeszközhitelt ajánljuk, amely nagyon kedvező feltételekkel vehető igénybe” - hívja fel a figyelmet Erdei Zsuzsa, a Budapest Bank mikro-üzletágának vezetője.
Az üzletágvezető az is elmondta, hogy a vállalkozások nagy része a válság hatására óvatossá vált a hitelfelvétellel szemben – mint ahogy a bankok egy része is szigorított valamelyest feltételein -, de vannak esetek, amikor a külső forrás bevonása elősegíti a cég fejlődését, hatékony működését. Ebben az esetben annyi a vállalkozó dolga, hogy megtalálja a piacon legkedvezőbb megoldást.
A Széchenyi Kártya Forgóeszközhitel jellemzői
A hitel összege 1 000 000 forinttól 25 000 000 forintig (mikrovállalkozásoknál 15 000 000 Ft-ig) terjed, a banki hitelbírálattól függően. A futamidő 12-36 hónap, a tőketörlesztés kiszámítható, hiszen havonta, egyenlő összegekben történik.
Egyszeri díjként a szerződött összeg 1,5 százalékát kell kifizetni, ezen túl még a hitelkeretből történő lehívásonként 10 ezer forintos folyósítási jutalékot kell kifizetnie a vállalkozásnak. A hitel egyik fő előnye, hogy a kapcsolódó állami kamat- és garanciadíj támogatás révén az ügyfélnek a bank felé csak a támogatással csökkentett kamatot és garanciadíjat kell fizetnie. Maga a hitel költsége tehát az ügyleti kamatból és a kezelési költségből tevődik össze. Az ügyleti kamat az alapkamat (1 havi BUBOR) és a kamatfelár összege, ez utóbbi 5 százalék évente, amelyből 2 százalék a kamattámogatás, a kezelési költség pedig évi 0,8 százalék.
Hogyan igényelhető?
A bank a hitel összegét az előző lezárt év nettó árbevétele és az előző 12 havi számlaforgalom figyelembevétel határozza meg. Ha az igénylő rendelkezik más Széchenyi Kártya termékkel, akkor a maximális kintlevősége 50 millió forint lehet.
A folyamat a Széchenyi Forgóeszközhitel Igénylési Lap kitöltésével indul. A KAVOSZ irodákban rögzítik a hitelkérelmet, amelyet a szükséges dokumentumokkal együtt továbbítanak a kiválasztott bank számára. Az elbírálás után a bank a Garantiqa Hitelgarancia Zrt-hez juttatja el a készfizető kezességvállalási kérelmet.
„Bár a folyószámlahitel iránt nagyobb az érdeklődést tapasztalunk, a forgóeszköz-finanszírozásra is jelentős az igény. Forgóeszköz hitel iránt leginkább az eszközökkel rendelkező (pl. termelő vagy számítástechnikával foglalkozó stb.) vállalkozások érdeklődnek. A Budapest Bank ugyanakkor szinte valamennyi szektor finanszírozásában jelen van, hiszen jó stratégiával rendelkező vállalkozásokat minden, még a válságnak jobban kitett ágazatban is találhatunk, amelyeknek szívesen szavazunk bizalmat a hitelezésben” – mondta Erdei Zsuzsa.
mfor.hu