Nyolc hónapnyi építkezést és tesztelést követően a General Electric részét képező GE Energy Financial Services, a SunPower Corporation leányvállalataként működő PowerLight és a Catavento a mai napon határidőre átadta a 11 megawatt teljesítményű serpai naperőművet. A létesítmény, mely a mezőgazdasággal integrált kevesebb szennyezőanyag-kibocsátással járó áramfejlesztést modellezi, Európa egyik legnapfényesebb területén helyezkedik el, a Lisszabontól délkeleti irányban 200 kilométerre található Serpában, mely Portugália Alentejo elnevezésű mezőgazdasági körzetében fekszik.
A 60 hektáros domboldalon - több mint 80 futballpálya méretének megfelelő területen - elhelyezkedő serpai erőmű napenergiából fejleszt áramot költséges tüzelőanyag és szennyezőanyag-kibocsátás nélkül. A projekt támogatja az Európai Unió kezdeményezését, mivel évente több mint 30 ezer tonna üvegházgáz-kibocsátást küszöböl ki szemben a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásával történő áramfejlesztéssel. Az EU ebben a hónapban döntött arról, hogy 2020-ra az 1990-es szinthez képest legalább 20 százalékkal csökkenti az üvegházgáz-kibocsátást. Piero Dal Maso, a Catavento társ-elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a projekt példaértékű lehet a világ számára, mivel megmutatja, hogyan győzhető le a méretben és az összetettségben rejlő kihívás.
A projektet a GE Energy Financial Services finanszírozta és vásárolta meg tavaly egy megközelítőleg 75 millió dollár értékű tranzakció keretében. Az erőművet a naperőművek kivitelezése területén globális piacvezetőnek számító PowerLight tervezte, építette, működteti és kezeli. Az erőműben az úgynevezett PowerTracker rendszert alkalmazzák, mely a nap égi pályáját követve több áramot képes termelni, mint a hagyományos fixre szerelt rendszerek. A projektet - mely január végén kezdte meg a portugál elektromos hálózat táplálását - a Catavento, a megújuló energiaforrások terén piacvezető portugál vállalat dolgozta ki és menedzseli.
Portugália erősen függ a fosszilis tüzelőanyag importtól, az ország szén-dioxid kibocsátása pedig 1990 óta 34 százalékkal, a világon az egyik leggyorsabb ütemben nőtt. Ennek visszaszorítására az ország a világ legmodernebb ösztönzőit alkalmazza a megújuló energiaforrásokkal működő berendezések megépítéséhez.
A portugál kormány kedvezményes tarifákat biztosított a serpai projekthez. A napenergia-felhasználás széles körű támogatottságnak örvend Portugáliában - az Európai Bizottság januárban közzétett tanulmánya szerint a lakosság 77 százaléka támogatja alkalmazását.
A serpai projekt építése 2006. júniusában vette kezdetét, és határidőre, 2007. januárjában fejeződött be. A létesítmény földre szerelt fotovoltaikus rendszert tartalmaz, mely szilikonos napelem-technológia segítségével alakítja át a napfényt közvetlenül energiává. A srpai naperőműben megtalálhatóak a SunPower, a Sanyo, a Sharp és a Suntech fotovoltikus moduljai.