2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jogi értelemben ne legyen kötelező az Európai Unió tagországai számára, hogy 2020-ra energiájuk legalább egyötöde megújítható forrásokból származzon, mert több tagállam nem tudja ezt megvalósítani - jelentette ki a témával foglalkozó brüsszeli állam- és kormányfői találkozó előtt, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Az EU soros német elnöksége és az Európai Bizottság több tagországgal együtt szeretné kötelezővé tenni a célkitűzést, de a magyar kormányfő szerint "nem kívánjuk, hogy ebben a kérdésben Brüsszel nyomást gyakorolhasson Budapestre".

A magyar kormány nem szeretné, ha az EU tagállamokat arra köteleznék, hogy 2020-ra energiafelhasználásuk legalább 20 százalékát megújuló energia adja. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök beszámolt arról, hogy a magyar szakértői számítások szerint "ha a lehetséges maximumig emeljük 2010-13-at követően a megújuló erőforrásokból származó energia előállítására alkalmas kapacitásainkat, és a befektetéseinket szinte minden határon túl tudjuk növelni, tekintettel a jelenlegi helyzetre 15-16 százaléknál magasabb értéket 2020-ig nem fogunk fizikailag elérni".

Gyurcsány Ferenc hangoztatta: Magyarország az országok többségével együtt azt képviseli, hogy politikailag kötelezzék el magukat a tagállamok hosszú távon a kérdésben, de jogi értelemben ne. Hozzátette: közös uniós, tehát nem tagországonkénti átlagként a 20 százalékos cél minden bizonnyal teljesülni fog.

Rámutatott arra is, hogy nagyon nagy különbségek vannak az országok között: Finnországban például az arány már ma is eléri a 25 százalékot, míg a tagállamok nagyobb részében tíz százalék alatt marad a megújuló energia felhasználása

Mint mondta, az arány emelése pénzkérdés, kétféle értelemben is: egyfelől, hogy honnan veszi el az ország a pénzt, másfelől az így előállított energia mennyibe fog kerülni.

"Utakat, vasutakat akarunk építeni, iskolákat, kórházakat kívánunk felújítani, kis- és közepes vállalkozások versenyképessé tételében több száz milliárd forintnyi forrást kell felhasználni, kutatás-fejlesztésre inkább többet, mint kevesebbet kellene költeni" - mondta. Hozzátette: e beruházások mennyiségét egy újabb célterülettel bővíteni Magyarországnak nem áll érdekében. "Nem mindenre medicina Brüsszel" - emelte ki.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!