2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Utolsó fázisához érkezett az Üröm- Csókavár kőbánya kármentesítését célzó projekt, miután csaknem hatvanezer tonnányi veszélyes hulladéknak minősülő gáztisztító masszát termeltek ki és szállítottak el a bányaüregből – közölte a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium fejlesztési ügyekért felelős államtitkára.

Varju László elmondta, hogy Magyarország egyik legnagyobb környezeti kármentesítési projektjének fő célja Budapest ivóvízbázisának megóvása, illetve az, hogy a Pest megyei Üröm, valamint térsége lakosságának „visszaadják” természeti értékeit.

Az Európai Unió Kohéziós Alapja által is támogatott projekt előzményeiről szólva az államtitkár kifejtette: a hatvanas évektől kezdve 53 ezer tonna gáziszapot szállítottak az óbudai gázgyárból az ürömi bányába. Az iszap a fővárosi lakások melegítésére 1913. óta használt - a kőszén elgázosításával keletkezett -  fűtőanyag veszélyes hulladéknak minősülő mellékterméke. Ezt tömték bele az Üröm község határában lévő „Csókavár” mészkőbánya hatalmas üregébe, amit a kármentesítési program során ki kellett onnan szedni.

A hulladékot március végére kitermelték az üregből, s azt  elszállították, majd megsemmisítették – tette hozzá az államtitkár. A kármentesítés projektgazdája a Közép- Duna-völgyi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság, a finanszírozó az EU, illetve a magyar állam. Az összesen 23,9 millió eurós (több mint 6 milliárd forintos) költségből bő 20 millió eurót az EU bocsátott rendelkezésre, a fennmaradó részt állami támogatásból fedezték.

A veszélyes anyag kitermelése 2008. októberében kezdődött. A már kiszállított, de még fel nem dolgozott gáziszap mennyisége megközelíti a 7000 tonnát. Ennek  megsemmisítése körülbelül még egy hónapot vesz igénybe, utána már csak a környezet helyreállításának befejezése marad hátra, mellyel várhatóan a szerződés határidejének lejártáig- június végéig- végeznek. Az önkormányzati tulajdonú bánya hasznosítása nem tartozik a projekt céljai közé – közölte Varju László.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!