A három éven belül megtérülő intézkedések között díjazott cég, a Samsung Zrt., az egyik leglátványosabb eredményt a többször is felhasználható csomagolóanyagokkal tudta elérni. Több beszállítóval megegyezett, hogy a csomagolóanyagaikat visszajuttata hozzájuk, így újra abban küldhetik számukra a termékeket. Ezzel a megoldással a keletkezett papírhulladék mennyiségét éves szinten 2,6 ezer tonnával, a fahulladék mennyiségét 960 tonnával, a vegyszeres göngyölegek mennyiségét pedig nyolc tonnával sikerült csökkenteni.
A három éven túl megtérülő intézkedések kategóriájában a Holcim Zrt. pomázi betonüzeme lett a győztes. A cement- és betongyártással foglalkozó nagyvállalat a fel nem használt és a keverőautók tartályából kinyert maradék betont szétválasztja, és az anyagokat az újonnan készülő betonhoz adagolja. Ezzel éves szinten mintegy 600-700 köbméter visszamosott anyagot forgat vissza a termelésbe, amit egyébként veszélyes hulladékként kellene kezelni.
A kis cégeket külön díjazták
Kisvállalati kategóriában a Print Sisters Kft. érdemelte ki a zsűri elismerését. A kiürült nyomtató-kellékanyag átvételével és környezetbarát újrahasznosításával foglalkozó cég tevékenysége következtében évi nyolcvan tonnával kevesebb veszélyes hulladék keletkezik. További két tonna anyagot hasznosítanak újra azáltal, hogy az üres kellékanyag felújításra már alkalmatlan (sérült, hiányos) kazetták alkatrészeit más kellékek felújításához még hasznosítják.
Az innovációs különdíjat az Állami Autópálya Kezelő Zrt. nyerte el. Az M1 autópálya lébényi szakaszát úgynevezett remix eljárással újította fel. A módszer lényege, hogy a célgép a felmart aszfalthoz 20-30 százalékos új aszfaltot és bitument adagol, miközben nagyon kis sebességgel halad előre. A melegen felmart aszfalt újrakeverésének köszönhetően 13,1 ezer tonna kőanyaggal és 550 tonna bitumennel kevesebbet kellett használni, ami egyben 68 millió forint megtakarítást is hozott.
Ablakon bedobott pénz
A díjak átadására a Környezettudatos Vállalatirányítási Egyesület (KÖVET) Ablakon bedobott pénz elnevezésű programjának keretében kerül sor. Az egyesület 2002-ben határozta el: bebizonyítja, hogy a környezetvédelemre fordított összeg nem vész kárba, hanem sok esetben rövid időn belül megtérül, és gazdasági haszonhoz, versenyelőnyhöz juttatja a környezettudatos szervezeteket. A KÖVET ennek alátámasztására olyan megvalósult intézkedéseket kutat fel, melyek egyszerre hoznak környezeti javulást és pénzügyi megtakarítást is - hangzott el a szervezet konferenciáján.
"Magyarországon a gazdaságilag ésszerű környezeti fejlesztéssel két-háromszor többet lehetne megtakarítani egy évtized alatt, mint amennyit környezetvédelemre kell fordítani a szigorodó jogszabályok, főleg az EU-felzárkózás ürügyén" - nyilatkozta Tóth Gergely, a KÖVET főtitkára. Ezt bizonyítandó az egyesület hat év alatt 56 szervezet 262 fejlesztését gyűjtötte össze, melyek összesen 14,7 milliárd forintnyi megtakarítást hoztak.
Fodor: Adókedvezményt a zöldeknek!
Fodor Gábor a díjátadón elmondta, hogy azért örül nagyon a Környezeti Megtakarítás Díj létezésének, mert az ösztönzi a környezettudatosságot, amelynek elterjesztését ő és a kormány is kiemelkedő fontosságúnak tartja. Szerinte a néhány évtizeddel korábbi állapothoz képest nagyot fordult a világ, a környezet megóvása ma már nem akadálya a versenyképességnek, hanem éppen ellenkezőleg: környezettudatosság nélkül nem képzelhető el sikeres gazdasági működés.
A miniszter elképzelései szerint a környezettudatosságnak az adórendszerben is meg kellene jelennie oly módon, hogy a "zöld" adózók kedvezményeket, a környezetre károsak pedig büntetéseket kapjanak. Az államnak ösztönöznie kell az energiahatékonyságot is, illetve saját közbeszerzéseinél is előnyben kell részesítenie a környezetbarát beszállítókat.
Fokasz Oresztész