2p

Magyarország az EU-hoz kívánja illeszteni energiapolitikai célkitűzéseit, miközben szuverenitásának megtartására törekszik, egyebek mellett ezt tartalmazza a tárca által nemrégiben elkészült, Magyarország új energiapolitikája című dokumentuma, amely 2007-2020-között határozza meg a fő stratégiai elemeket - közölte Felsmann Balázs, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium szakállamtitkára egy szakmai konferencián.

Az egész energiarendszer átalakítása során a versenyképesség az ország versenyképességére nézve is döntő jelentőségű kérdéssé vált. Az árakat is át kell gondolni. Ezt sürgetik az energiaintenzív iparágak vállalatainak vezetői, akiknek cégei nyugat-európai telephelyeiken az itthoni ár feléért jutnak hozzá az ipari áramhoz. E helyzet átgondolása egyúttal munkahelyteremtő kérdés is, amely a befektetéseken keresztül visszahat az ország egészének gazdasági kibontakozására - szögezte le Felsmann.

A villamos energia piacának liberalizációja kapcsán az államtitkár kijelentette: a más országok gázszektorában már megtörtént hasonló liberalizáció tapasztalatai kedvezőek. Magyarországon lényegében egyvásárlós modell működik, amely kiemeli a közüzemi nagykereskedő céget a többi közül, és így jellegében, struktúrájában monopólium közeli állapot tapasztalható. Ennek oldásához erősíteni kell a versenyt a közüzem és a szabadpiac között.

Ha egy közüzemi rendszerbe tömörítjük a kínálat 85 százalékát, akkor nem marad jó ajánlat a szabadpiacon, ez pedig egy torzult struktúrát eredményez, amin pedig változtatni kell - hívta fel a figyelmet Felsmann Balázs.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!