5p

Jelentős előrelépést könyvelhetett el a magyar kormány az energiapolitika területén a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) legutóbbi, 2003-as vizsgálata óta - mondta Claude Mandil, az IEA ügyvezető igazgatója sajtótájékoztatón. Energiahatékonyság és piactorzító támogatások terén viszont kritikával illette hazánkat a vezető. Mfor.hu tudósítás.

"2007. július elsején Magyarországon életbe lép a teljes piacnyitás. Hogyan fogják ezt megoldani?" - szögezte a kérdést a hallgatóságnak Claude Mandil. Az igazgató az IEA Tagországok Energiapolitikája - Magyarország 2006. évi vizsgálata című tanulmány bemutatóján dicsérte ugyan a Magyar Energia Hivatal és az Országos Atomenergia Hivatal szakértelmét és függetlenségét, de sürgette az energiapiac reformját.

A szakértő szerint csak akkor valósulhat meg a tervezett teljes piaci liberalizáció, ha a következő hónapokban gyorsan cselekszik a kormány, különben a fogyasztók nem tudják kihasználni a versenyből fakadó előnyöket.

Claude Mandil részletesen szólt a piaci reformok szükségszerűségéről, az energiahatékonyság és az energiabiztonság kérdéséről. A reformokkal kapcsolatban kiemelte: habár a hazai energiapiac nagy része elméletileg nyitott, a valóságban nagyon lassan fejlődik ki a verseny. Sürgős lépésekre van szükség: jelenleg még az sem tisztázott, milyen modell alapján fog a piac a megnyitás után működni, és hogy pontosan mikor vezetik be az adott modellt.

A pazarlást ösztönzi a gázártámogatás

Az energiahatékonyság témakörén belül említette a vezető a gázártámogatások kérdését. Claude Mandil szerint hibás, hogy a kormány támogatást nyújt a lakossági földgázfelhasználóknak. Az ügynökség egyetért azzal, hogy a szociálisan rászorulókat támogatni kell, ám a gázártámogatással nem ösztönzik a földgázfelhasználókat sem az energiahatékonyság növelésére, sem a takarékoskodásra.

A villamosenergia-fogyasztók a díjszabásban foglalt adókon keresztül megújuló energiaforrásokra, illetve kapcsolt hő- és villamosenergia-termelésre irányuló támogatásokat finanszíroznak. A jövőben mérlegelnie kell a kormánynak, milyen támogatási rendszert dolgoz ki a gazdaságos energiaellátás érdekében. Szerinte ez segíthetné ugyan a rászorulókat, de nem nyújtana túlzott támogatást a megújulóknak, valamint a kapcsolt hő- és villamos energiát termelőknek.

Az energiahatékonyság további sarkalatos pontja a régi erőművek cseréje és a lakossági szektor, ahol az épületek hőtakarékosságának javítására van szükség. Hazánk hetven százalékkal több energiát használ fűtésre, mint az EU-15-ök és 175 százalékkal többet, mint a leghatékonyabb energiafelhasználású uniós tagállam. Tehát az energiahatékonyság növelése terén még bőven van potenciál Magyarországon.

Az energiabiztonságról szólva Claude Mandil megjegyezte: aggódik a hazai földgázfüggőség miatt, amely nálunk a legnagyobb az IEA-tagállamok között. Mivel a jövőben ez tovább nőhet, a stratégiai gáztároló építésénél kevésbé költséges és hosszabb távon biztonságos ellátást nyújtó megoldásokat is meg kell fontolni. Emellett többször hangsúlyozta a diverzifikáció szükségességét, azaz a beszerzési források és a felhasznált energiahordozók körét is bővíteni kell.

Újságírói kérdésre elmondta, hogy hazánknak három vasat kell egyszerre a tűzben tartania: tehát a Nabucco, a Kék Áramlat és az adriai cseppfolyósított földgáz (LNG) kikötő projektjén is rajta kell tartanunk a szemünket. Egyébként ez utóbbit tartja a lehető legjobb megoldásnak a szakértő. Bár nehéz lenne a három különböző tervezési fázisban álló projektet összehasonlítani, mindenképpen a diverzifikáció szempontját kell előnybe részesíteni, tette hozzá. Ennek tükrében pedig az LNG a legjobb megoldás, mivel esetében szinte "bárhonnan" - például Észak-Afrikából is - jöhetne a gáz.

Óvatosan a bioüzemanyagokkal!

Elengedhetetlen szükség van az energiamix javítására is, amelyben Mandil szerepet szán Paksnak, valamint a megújulók közül a vízenergiának. A bioüzemanyagokkal szemben viszont óvatosságra intett a vezető. Véleménye szerint eltúlzott a jelentőségük és hajlamos mindenki megfeledkezni arról, milyen hatást gyakorol a bioüzemanyag-előállítás az összenergia mérlegre.

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium államtitkára, Felsmann Balázs szerint a kormány hasonlóan látja az iparágat érintő kérdéseket, mint az IEA. A gázár-támogatás átalakításával már megtörtént az energetika és a szociálpolitika szétválasztása, energiahatékonyságot javító pályázatokat hirdettek és hirdetnek, emellett konzekvensen végigviszik a piacnyitást.

Mindezzel az államtitkár arra a helyzetre utalt, hogy a részleges piacnyitás Magyarországon az árak torzulásához vezetett. Így történhetett meg, hogy míg a villamosenergia-piac megnyitását követő első években a szabadpiaci fogyasztók vagyis azon nem lakossági fogyasztók aránya, akik szabadon megválaszották a beszerzési forrást 35-40 százalékra nőtt, addig mára 15 százalékra esett vissza.

Ennek oka, hogy a kedvezőbb ár miatt a feljogosított fogyasztók jó része visszatért a közüzembe. Az IEA által is kifogásolt hosszú távú szerződések megszüntetésével kapcsolatban az államtitkár azt mondta: a kormányzati álláspont még nem alakult ki.

Istvánko Viktória

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!