Bogsch Erik, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke egyetért a változások szükségességével, de a módszert illetően a kormányfő véleményén van: a szakemberek bevonásával, lépésről lépésre kell végrehajtani a reformot. A mostani intézkedések ellentmondanak a kormány patrióta gazdaságpolitikájának, s emiatt veszteségessé válhat a gyógyszeripar.
A cégek az Alkotmánybírósághoz benyújtott beadványuk kedvező elbírálására számítanak, mivel szerintük a gyógyszer-gazdaságossági törvény több pontja más jogszabályokba ütközik - mondta Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke. Úgy tartja, a gyógyszerpiaci káosz oka, hogy az egészségügyi tárca félretájékoztatta az orvosokat. Az azonos hatóanyagcsoportba tartozó készítmények közül a legolcsóbb gyógyszert írhatják föl a betegnek, ám az erre vonatkozó rendeletet még nem fogadta el a kormány.
Az olcsó szereket forgalmazó Generikus Gyógyszergyártók Szövetségének ügyvezető igazgatója, Langer István szerint a legolcsóbb orvosságok preferálása miatt akár hetente változhat a referenciaár, így hatalmas készletek halmozódhatnak fel a korábbi referenciatermékekből, s ez előbb-utóbb megjelenik az árakban is.
A Magyar Gyógyszerész Kamara alelnöke, Hávelné Szatmári Katalin kifejtette, hogy a fantomgyógyszerek (ezek az orvosok szoftverén megtalálhatók ugyan, de a patikákban nem, mert nem beszerezhetők) miatt a betegeknek gyakran vissza kell menniük a doktorhoz más orvosságért. Elmondta azt is: sokszor jobban jár a páciens, ha nem íratja fel a száz százalékkal támogatott szert, mert így nem kell 300 forint térítést fizetnie az amúgy negyven forintba kerülő orvosságért, írja a Világgazdaság.