3p

Vasárnap lesz 67 éve, hogy meghalt John Maynard Keynes brit matematikus, közgazdász és tehetséges spekuláns, a makroökonómia megalkotója, a keynesianizmus atyja.

John Keynes 1883. június 5-én a nagy-britanniai Cambridge-ben született, jómódú értelmiségi családban. Édesapja szintén közgazdász, édesanyja polgármester volt. A biztos háttérnek köszönhetően Keynes Nagy-Britannia legjobb iskolában tanulhatott. Élete során több gazdasági fogalmat is adott a világnak, a gazdasági szemléletét pedig keynesiazmusnak nevezzük.

Nem látta értelmét a jóvátételnek

John 1915-től a brit államkincstár munkatársa volt, így az első világháború után szakértőként vett részt a versailles-i békekonferencián. Azonban a békeszerződésekben szereplő szankciókkal nem értett egyet, gazdaságilag és politikailag is elfogadhatatlannak tartotta, ezért az esemény vége előtt hazatért Angliába.

A békeszerződések során gyűjtött tapasztalat miatt szakított a korábbi gazdaságtudományi nézeteivel, és megírta a The Economic Consequences of the Peace (A béke gazdasági következményei, 1919) művét. A könyvében Keynes azt fejti ki, hogy az óriási jóvátétel fizetésének kötelezettsége tönkreteszi a német gazdaságot, ezáltal gyengíti Európát.

Hosszú távon mind halottak vagyunk

A mű alapján Keynes olyan közgazdászként lett ismert, akinek megvannak a politika befolyásolásához szükséges gyakorlati képességei. Az 1920-as években számos könyvet és cikket publikált az állami hatalom hatásairól és a nagy gazdasági trendekről, megalkotva a monetáris politika fogalmát.

Egyre inkább meggyőződésévé vált, hogy a gazdasági rendszerek nem tudják maguktól elérni a „termelés optimális szintjét”. Ezt fejezi ki szállóigévé vált mondása, mely szerint: „Hosszú távon mind halottak vagyunk”.

Keynes szerint a gazdaságban a foglalkoztatást és a kibocsátást az aggregált kereslet határozza meg. Say-törvényének megfordításaként azt mondja, hogy az „ember maga teremti meg a saját ellátását”, míg a legfelső határt a teljes foglalkoztatottság jelenti.

A nagy világválság

John Keynes élete az 1929-1933 közötti nagy világválság és a háborúk körül forgott. A válságban Keynes majdnem tökre is ment, de kiváló spekuláns voltának köszönhetően végül jól jött ki belőle.

John Keynes a modern makroökonómia megteremtőjeként, és számos gazdasági fogalmat adott a világnak. Főbb művei:

  • 1923 - Rövid értekezés a pénzügyi reformról (A Tract on Monetary Reform) című művének egyik fő témája a háború utáni hiperinfláció. Keynes itt vázolta fel a kamatlábparitás elméletét.
  • 1926 - A laissez-faire végét (The End of Laissez-faire) című alkotás Keynes egyik vitatott írása, mivel bírálói szerint egy svéd közgazdász ötleteit lopta el.
  • 1936 - A foglalkoztatás, a kamat és a pénz általános elmélete (The General Theory of Employment, Interest and Money) – röviden: Általános elmélet –, amiben a szerző leírja azokat a viszonyokat, amik a gazdaságot mindenfajta helyzetben jellemzik.

Keynes nevéhez fűződik továbbá a fogyasztási függvény, a beruházási multiplikátor, a likviditási függvény, a tőke határhatékonysága, és a hatékony kereslet fogalmának bevezetése is.

A második világháború után a sok feszültséggel járó munka kikezdte Keynest, 1946-ban szívrohamot kapott.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!