5p

Magyarország úgy tűnik, nem menekül Kóka János humorától: a hamburgergazdaság a világ legfejlettebb részein computergazdasággá alakul, ami azt jelenti, hogy a versenyképes ágazatok már nem a nyersanyagot keresik, hanem a tudást, helytől és időtől függetlenül - jelentette ki a gazdasági miniszter a Kutatási és Technológiai Innovációs Tanács alakuló ülésén. A metaforát kifejtve Kóka János kijelentette: a hamburger marhából van, a computer pedig tudásból.

Metamorfózis - mfor.hu montázs

A humort félretéve: hét év alatt 500 milliárd forint elköltéséhez adhat tanácsokat a tudományos és gazdasági élet "nehézsúlyú" szereplőinek részvételével újjáalakult Kutatási és Technológiai Innovációs Tanács (KTIT). A szervezet korábban is létezett, most viszont a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) közvetlen tanácsadó testületeként működik tovább. A tanácsnak az lesz a feladata, hogy egységesítse a kutatás-fejlesztéssel és az innovációval kapcsolatos érdekeket és stratégiákat.

A testület feladata Kóka János szerint az, hogy segítsen: a "magyar zsenialitás" piacon is eladható, nagy hasznot hozó termékké váljék. A miniszter szerint a tanács tagjainak ezért óriási a felelősségük, hiszen ők határozzák majd meg Magyarország XXI. századi sikerét.

Egységes stratégia

Kóka Jánosnak - bármilyen fárasztó is a hamburger-computer metafora - igaza van. A KTIT ugyanis gyakorlatilag eldöntehti azt, hogy a magyar állam milyen kutatási és innovációs célokra költhet el hét év alatt ötszázmilliárd forintot. Persze a végső szót a miniszter mondja ki, de a tanács beleegyezése nélkül nem lehet elkölteni a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapban található összegeket - ez a hétéves ötszázmilliárd forint felét teszi ki.

A másik 250 milliárd a Gazdaságfejlesztési Operatív Programban található, amely így jórészt az Európai Uniótól származó forrás. Ennek elköltésébe konkrétan nem szólhat bele a KTIT, Balogh Tamás a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) innovációs főosztályának vezetője ugyanakkor lapunknak azt mondta, hogy a GOP pénzek elköltésénél sem hagyják majd figyelmen kívül a tanács véleményét, mivel a minisztérium egységes innovációs stratégiát kíván megvalósítani.

A tanács tagjai ennek megfelelően a hazai kutatás-fejlesztésben, innovációban és gazdasági életben részt vevő minisztériumok, szakmai szervezetek és cégek képviselői. Külön érdemes hangsúlyozni a cégek jelenlétét a tanácsban: helyet kapott a testületben ifj. Duda Ernő a Solvo Biotechnológiai Zrt. vezérigazgatója, Vámos Zoltán a General Electric technológiai igazgatója, az elnök pedig Várkonyi Attila lett, a Fastventures holland kockázati tőkealap elnöke.

A KTIT-ben a kormány képviselői lesznek kisebbségben: hat minisztérium (földművelésügyi, gazdasági, környezetvédelmi, oktatási és egészségügyi, valamint a Miniszterelnöki hivatal) delegáltjaival szemben kilenc tudományos, vagy gazdasági szakmai szervezet képviselője ül majd, köztük Meskó Attila, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára és Futó Péter a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének Társelnöke.

Nem lesz zilált

"A sokszor eltérő ágazati érdekek nem fogják tönkretenni a testület munkáját, hiszen a szervezetek az évek során belátták, hogy a kutatás-kejlesztés területén egymásra vannak utalva" - mondta az mfor.hu kérdésére Balogh Tamás a GKM Innovációs és Kutatás-Fejlesztési Főosztályának vezetője. Példaként azt említette, hogy az alapkutatások finanszírozásával kapcsolatban korábban voltak nézeteltérések a minisztérium és az akadémia között, de ezek megoldódtak, így a KTIT működésére valószínűleg ezek az ellentétek nem fognak kihatni.

A főosztályvezető elmondta: jövő héten már tényleg a kormány elé kerülhet a GKM úgynevezett TTI (Tudomány-Technológia-Innováció) stratégiája, amiről Egyed Géza a szakállamtitkár még egy hónapja mondta, hogy napokon belül kész lesz.

Erről annyi már tudható, hogy "helyre teszi" az innovációs folyamatok állami és gazdasági szintű kezelésével foglalkozó szerveket.

Rend a lelke mindennek

"A minisztérium egyik legfontosabb célja az innovációs intézmények integrációja" - mondta Egyed Géza korábban. Ennek eredményeként egy háromszintű rendszer jönne létre. Az innováció csúcsszerve a gazdasági tárca lenne, amely a jogszabályalkotásért, a megfelelő stratégiák kidolgozásáért és az innovációbarát környezet alapfeltételeiért lenne felelős.

Ezzel párhuzamosan működne egy kormányzati innovációs ügynökség, amely a konkrét szolgáltatói és finanszírozási megoldásokat dolgozná ki a kutatóintézetek és a cégek részére. Az ügynökségi feladatokat a a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal látná el. A folyamatos társadalmi kontrollért a Kutatási és Technológiai Innovációs Tanács felelne, a pályázatokat pedig a MAG Zrt. (Magyar Gazdaságfejlesztési Központ) gondozná - közölte az államtitkár.

Elmondta azt is, hogy erősíteni kell a szellemi tulajdon védelmét szabályozó törvényeket is, mert ebben az esetben az innováció regionális központjává válhat Magyarország.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!