"Felejtsék el az eddig olvasott diverzifikációs stratégiákat, és arra figyeljenek, ami most elhangzik" - kezdte előadását Kóka János, aki az unió energetikai főbiztosával, Andris Piebalgs-szal együtt a következő évek energiapolitikájáról beszélt a budapesti konferencián. A gazdasági és közlekedési miniszter nem hagyta ki az alkalmat, hogy véleményt nyilvánítson az utóbbi időben heves vitát kiváltó Kék Áramlat és Nabucco-projekttel kapcsolatban.
Szabadulnának az orosz függőségtől
A miniszter kifejtette, egy "energia-nagykövet" kinevezésére van szükség, aki az ország érdekeit képviselné minden lehetséges fórumon az unióban és azon kívül, és kézben tartana olyan projekteket, mint a Nabucco.
A miniszter a következő fél évben minden, a projektben részt vevő országgal találkozni szeretne, valamint felajánlotta Andris Priebalgs-nak, hogy a következő nemzetközi tanácskozást ezzel kapcsolatban tartsák hazánkban. Az energetikai főbiztos szerint az országok politikai és gazdasági érdekeit össze kell hangolni, s a feladatra a közeljövőben az EU külön személyt is kinevez.
A főbiztos előadásában kiemelte az energiahatékonyság szerepét és azt, hogy a polgárok a felmérések szerint hajlandók változni, ám ösztönzőkre is szükség van. Ezek formáját (adók, támogatások) a tagállamok kormányainak kell meghatároznia.
Hangsúlyozta: jelenleg egyetlen európai vállalat sincs benne a kutatás-fejlesztésre legtöbbet költők toplistájában, s ha a 2020-as célkitűzéseket teljesíteni szeretné az EU, akkor beruházásokra és fejlesztésekre van szükség. "A politikai választásokra nézve is jelentős, hogy ki milyen lépésekre szánja magát" - tette hozzá Piebalgs.
Ambíciózus a hazai terv
A megújulók 2020-ra elérendő részarányával kapcsolatban Kóka János elmondta: ambiciózus a hazai 14-16 százalékos terv, jelenleg is folynak a számítások, hogy Magyarország valóban tud-e ennyit vállalni.
Idén sor kerül a teljes piacnyitásra, megteremtik a szabad verseny feltételeit. A miniszter utalt a március végén induló energiatakarékossági pályázatra, valamint az új energiastratégiára is. Ez utóbbival kapcsolatban újból elhangzott az a korábban is megfogalmazott kétely, hogy egy megfelelő stratégiának nem csupán 2020-ig kellene megfogalmaznia a célokat.
A kritikára reagálva a miniszter mindössze annyit mondott: jelenleg hazánkban a rövid táv egy nap, a közép táv egy év, a hosszú táv pedig egy ciklus.
Istvánko Viktória