3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Unióhoz fordultak a magyar illetékesek, miután a Marokkóból érkezett paprika az egészségügyi határértéket többszörösen meghaladó mennyiségű növényvédőszer-maradványt tartalmazott.

A marokkói paprika importjának felfüggesztését, az észak-afrikai országokból származó zöldség-gyümölcs termékek behozatalának korlátozását javasolja Glattfelder Béla fideszes európai parlamenti (EP-) képviselő az Európai Uniónak. A magyarországi import paprika fele érkezik Marokkóból.

Mint Glattfelder kedden közölte, az EP mezőgazdasági bizottságának ülésén felszólította John Dalli élelmiszerbiztonságért felelős EU-biztost, hogy az Európai Bizottság függessze fel a marokkói paprika importját.

A politikus korábban levélben fordult az ügyben Dallihoz. Áprilisban ugyanis az egészségügyi határértéket többszörösen meghaladó mennyiségű növényvédőszer-maradványt tartalmazó, Marokkóból származó paprikát találtak Magyarországon.

A kérdéses növényvédőszer (hexaklórbenzol) használatát, annak egészségügyi kockázatai miatt, Európában már betiltották. Az importőr cégről a magyar hatóságok korábban megállapították, hogy – szintén Marokkóból származó – egészségre veszélyes paprikát hozott forgalomba, közölte Glattfelder Béla.

További aggodalomra ad okot - tette hozzá -, hogy nemcsak Marokkóból, hanem más észak-afrikai és közel-keleti országokból származó zöldség-gyümölcs termékekben is találtak ismétlődő jelleggel tiltott, vagy a megengedett érték többszörösét meghaladó mennyiségű szermaradványokat.

A fideszes EP-képviselő ezért azt javasolta az európai biztosnak, hogy korlátozza az észak-afrikai országokból származó zöldség-gyümölcs termékek behozatalát mindaddig, amíg az európai élelmiszerbiztonságot veszélyeztető áruk behozatalának lehetősége fennáll. Emlékeztetett arra, hogy az Európai Bizottság korábban több évre felfüggesztette a kínai méz importját, miután a megengedettnél nagyobb mennyiségű antibiotikumot találtak benne.

Magyarországon évente mintegy 200 ezer tonna szántóföldi, illetve hajtatott paprikát termesztenek - mondta az MTI-nek Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) ügyvezető igazgatója. Közölte: a magyar paprikatermés mintegy 40 százalékát viszik ki az országból, a többit belföldön adják el.

Az import a magyar össztermés mintegy 10 százalékát, azaz megközelítőleg húszezer tonnát tesz ki, amely elsősorban a téli és kora tavaszi hónapokban érkezik Magyarországra. Az import több mint fele származik Marokkóból. A vegyszermaradványokat a paprikában a szakember azzal magyarázta, hogy azokban a hónapokban, amikor Magyarországra importálják az árut, csúcsszezon van a termelésben az észak-afrikai országban. Ezért az úgynevezett elöregedett állományt jelentősebb vegyszermennyiséggel védik, de a vegyszerezés akkor is előfordulhat, ha inváziószerű rovarkártétel van kilátásban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!