3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal a mézeskalácsban utazó Beliczay család életét követjük nyomon. Az alapító Kossuth Lajos munkatársa volt. A firmát 1832-ben hozták létre, s végül az államosítás végzett vele.

"Mézt és viaszt jó áron eladni mindig lehetséges" (Mfor-montázs)

Beliczay Imre 1806-ban a Veszprém vármegyében található Alásonyban látta meg a napvilágot. Nemesi származású apja, aki Kemeneshőgyészen volt evangélikus esperes, azt szerette volna, ha fiából mérnök vagy egyéb tanult ember lesz, ám a csemete másként döntött.

Egy soproni iskolai év után hazafelé tartva betért Keszthelyre, ahol szüleinek egyik rokona egy mézeskalács üzemet vezetett. A tizenhárom esztendős ifjúnak annyira megtetszett ez a munka, hogy úgy döntött, nem megy vissza a tanintézetbe, hanem helyben marad tanoncnak.

Sikeres évek

Beliczay négy év múlva, 1823-ban "szabadult". Tanulóútja során meglátogatta Pozsony, Bécs, Kőszeg és Miskolc neves műhelyeit, majd Pesten kötött ki a mézeskalácsos céh főmesterénél, Horváth Imrénél. Mivel új munkaadója lelkes támogatója volt a reformmozgalomnak, ő maga is igen korán bekapcsolódott a politikába.

Beliczay 1826-ban Horváth ajánlására Rozsnyóra került, ahol a nagy hírű Fialka mester vette pártfogásába. Akkoriban ez a műhely szállította a Magyar Kancelláriának és a közeli püspökségeknek a gyertyákat. Fialka - ma úgy mondanánk - demokratikus és szociálisan érzékeny főnök volt: a segédekkel és a gyakori előkelő vendégekkel közös asztalnál étkezett, s akkor sem történt katasztrófa, ha valamelyik tanonc szóba elegyedett egy főranggal vagy püspökkel.

Az ifjak között természetesen ott ült Beliczay Imre is, akinek gyors észjárására és kiváló ötleteire hamar felfigyeltek az urak. A később neves vállalkozó idős korában gyakorta emlegette, milyen sokat köszönhetett ezeknek az ebédeknek és vacsoráknak.

Indul a saját cég

Az ifjú néhány évvel később visszatért Pestre, ahol Horváth Imrénél 1832-ben megszerezte a mesterlevelet. Beliczay még ugyanebben az évben, június hatodikán megalapította vállalkozását, mely egészen 1949-ig állt fenn.

Első üzletét a ma is meglévő Király utcában, a Godzsu-udvar helyén álló házban nyitotta meg. Kortársai szerint nagyon szorgalmas ember volt: 1833 januárjában már háromezer forintnyi, akkoriban tekintélyesnek számító vagyont mondhatott magáénak.

A fellendülésnek az 1838-as nagy árvíz vetett véget: az elöntött és tönkrement üzemet végül hosszas keresgélés után a Csányi utca hét szám alá költöztette át.

Hősünk 1843-ban beadvánnyal fordult a Magyar Országgyűléshez és a részben Kossuth Lajos vezette Iparmű Egyesülethez. Írásában kifejtette: "Mézt és viaszt jó áron eladni mindig lehetséges. Ha csak hat pengőforint lenne is a méz és negyven pengőforint a viasz ára, már ez is jó ár lenne. Ez azonban nem így van, mert a méz tíz-tizenhat, a sárgaviasz pedig nyolcvankét-nyolcvanhat forint, ennyiért lehet eladni külföldön..."

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!