4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában folytatjuk a mézeskalácsos Beliczay cég történetének felelevenítését. Ezúttal a vállalkozás legjobb éveit és megszűnését mutatjuk be...

A királykoronázásra is szállított a cég (Mfor-montázs)

(Az előző részt itt olvashatja el.)

Beliczay a forradalom bukása után menekülni kényszerült Pestről. Igaz, halálbüntetést nem szabtak ki rá, de a súlyos börtönbüntetést mindenképp el szerette volna kerülni. Végül hosszas bujkálás után 1851-ben tért vissza az üzem élére.

Az üzletember korán felismerte, elsőrangú árut csak kiváló alapanyagokból lehet készíteni. Ezért szerződést kötött számos erdélyi és felvidéki vállalkozóval, akiktől a mézet és a viaszt szerezte be. A termékeket kezdetben szekerekkel hozták a fővárosba, de a vasút felépítése után áttértek az új közlekedési eszközre. Az egykori számlák szerint az olcsó szállítási lehetőség révén közel húsz százalékkal tudta mérsékelni árait Beliczay.

Siker mindenütt

A firma egyre ismertebb lett hazánkban, de bőven jutott gyertya külföldre, főleg Oroszországba és a Balkánra is. A kiegyezés évében tartott királykoronázásra például tőlük rendelték meg a világítóeszközök döntő többségét. A díszes gyertyák olyannyira elnyerték Ferencz József tetszését, hogy arany érdemkereszttel tüntette ki Beliczayt.

A gyárból természetesen több tízezer mézeskalács is kikerült évente. A díszes, színes finomságok elárasztották a piacokat, ahol viszonylag olcsón vesztegették azokat. Különösen nagy sikert arattak a tükrös szívek, amelyekkel a szerelmesek ajándékozták meg egymást.

A gyártulajdonos ügyelt arra is, hogy mindig az adott évszaknak megfelelő gyümölcsök kerüljenek a mézeskalácsokba. Lisztet pedig csak olyat vett, amelynek minőségéről szakácsnője is elismerően nyilatkozott. Beliczay mint a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke teljes erőből támogatta a tanoncképzést, valamint szorgalmazta a magyar áruk részvételét külföldi vásárokon és bemutatókon. Cége az 1862-es londoni kiállítástól kezdve maga is részt vett ilyeneken: a hajdani jó munkát szépen bizonyítják a Párizsból, Bécsből, Berlinből és New Yorkból elhozott díjak.

Lelkes utódok

Az alapító halála után a vállalkozást fia, Béla vezette tovább. Az utód külföldön, Németországban és Ausztriában sajátította el a szakma fortélyait, majd négy évig Zágrábban, Velencében, Berlinben és Nürnbergben dolgozott. Amikor hazatért, a legmodernebb ismereteket hozta magával. A Beliczay féle vállalkozás a múlt század elejére az Osztrák-Magyar Monarchia legnagyobb méz és viaszkereskedője lett. Idővel a méhviasz padlóbeeresztő is megjelent a termékpalettán.

A firma az első világháború után nehéz helyzetbe került, hiszen partnerei Trianon után jórészt külföldre kerültek. Fokozta a bajt, hogy Béla a részvénytársaság vagyonát jórészt hadikölcsönökbe fektette, amelyek egytől-egyig elúsztak. Vélhetően ez is közrejátszott abban, hogy 1920-ban, nyolcvanhárom éves korában meghalt.

Utóda a hagyományokhoz híven három gyermeke, Endre, Mária és Etelka lett, akik roppant kitartásról és ötletességről tanúbizonyságot téve kivezették a vállalatot a válságból. A sok munka meghozta gyümölcsét: a száz éves fennállást már nyugodt körülmények között tudták megünnepelni.

A negyvenes évek elején a főüzlet a Csányi utcában volt, de voltak fiókok a Lágymányosi és a Bécsi utcában is. Budapest ostroma során utóbbi kettő elpusztult, s csak a műhelyt is magában foglaló Csányi utcai
helyiség maradt meg.

A cég túlélte a második háborút is. S amikor már éppen kilábalt volna az újabb hullámvölgyből, 1949 decemberében államosították...

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!