3p

Úgy tűnik az EU csatlakozás előtt továbbra is komoly információ hiánnyal küzd a magyar lakosság. Figyelmeztető jel, hogy a felsőoktatásba készülő diákok 15 százaléka nincs tisztában azzal, hogy Magyarország mikor csatlakozik az Európai Unióhoz – áll a Felvételi Információs Szolgálat (FISZ) most publikált felmérésében.

Az országos, nem reprezentatív, nagymintán készült felmérésében 414 középiskola 26 ezer 678 diákját kérdezték meg. A felmérés szerint a diákok hat százalékuk úgy véli, hogy már az idén belép a szervezetbe Magyarország, 5 százalékuk pedig azt hiszi, 2005 lesz a csatlakozás dátuma. További négy százalék nem tudta eldönteni, hogy a megadott három évszám közül melyik a helyes.

A vizsgálat szerint a jogi és igazgatási szakokra pályázók a legtájékozottabbak, 88 százalékuk adott helyes választ, míg a művészeti szakokra pályázóknak 81 százaléka jelölte meg 2004-et a csatlakozás éveként. A 10. évfolyamosok valamivel kevésbé tájékozottak, mint a felsőbb évesek, 83 százalékuk jelölte meg a helyes évszámot.

A Magyarország uniós csatlakozására a felvételizni szándékozó diákok 79 százaléka "feltétlenül, illetve nagy valószínűséggel igennel voksolt volna a népszavazáson". Velük szemben 11 százalék nyilatkozott úgy, hogy valószínűleg nemmel szavazott volna, és 8 százalék feltétlenül ellenezte volna a csatlakozást.

A felvételizni szándékozó középiskolások 53 százaléka néhány hónapig külföldön is szeretne dolgozni - olvasható a felmérésben. A vizsgálat rámutatott, hogy a lányok a néhány hónapos, míg a fiúk a hosszabb külföldi munkavállalásra nyitottabbak. A néhány évig tartó külföldi tanulást a megkérdezettek ötöde részesíti előnyben, míg 45 százalékuk néhány hónapos tanulmányokat tervez. A külföldön tanulás, illetve munkavállalás tervezését erősen befolyásolja a fiatalok nyelvtudása. Azok a középiskolások, akik szereztek már valamilyen hivatalos nyelvvizsga papírt, sokkal nagyobb valószínűséggel tervezik a külföldön tanulást, illetve dolgozást, mint azok a fiatalok, akiknek még nincs semmilyen nyelvvizsgájuk.

A nyelvvizsgával rendelkezők 56 százaléka mondta, hogy pár hónapra külföldre utazna tanulni, míg a pár évre 30 százalék mondott igent. A vidékiek valamivel nyitottabbak a külföldi tanulásra, illetve munkavállalásra, mint a fővárosiak. A fővárosi diákok közül 45 százalék menne pár hónapra külföldre tanulni, míg a megye székhelyeken ez az arány 47 százalék. A nyugat-dunántúli és az észak-alföldi régiókban az átlagosnál többen tervezgetnek a többéves külföldi tanulást, a közép-magyarországi régióban élők körében pedig a pár hónapos külföldi munkavállalás gondolata népszerűbb az átlagosnál.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!