A Budapesti Harisnyagyárat 1947-ben alapították több, korábban magánkézben lévő üzem államosításával és összeolvasztásával. Ez utóbbiak között volt a Pók üzletek egész sora is, amelyből idővel az Aranypók nevű boltláncot hozták létre.
Évi húsz-harmincmillió harisnya
A hölgyek ellátásának másik fontos eleme volt a Röltex Rózsival fémjelzett RÖLTEX, amelyet lakástextíliák kiskereskedelmére alapítottak 1950-ben. Kevesen tudják, ez a lánc kezdetben ruhákat is árult, ám a hatvanas években - amolyan szocialista profiltisztítás gyanánt - kiszervezték e részleget.
A statisztikák szerint a hetvenes években női fehérneműkből évente közel hétmillió, harisnyákból pedig húszmillió darab talált gazdára.
Ez a mennyiség a világ kinyílásával, azaz a szocialista rendszer "lazulásával" párhuzamosan folyamatosan emelkedett. A nyolcvanas évek derekán már hét-nyolcmillió bugyi, tízmillió melltartó és nagyjából háromszor ennyi harisnya kelt el a boltokban. A szám csak első pillantásra tűnik soknak: gondoljunk csak bele, ha négy és félmillió hölgyre évente csak két garnitúra fehérneműt számolunk, máris kilencmilliónál járunk...
A Pók jelet egyébként a vásárlók körében jól ismert üzletek, és egy ott árusított, Aranypók márkájú harisnya adták. E védjegyet 1977-ben jegyezték be. A boltlánc neve a szocializmusban jól csengett: az itt kapható fehérneműk, divat- és kötöttáruk elsőrangú minőségűek voltak. A hetvenes évek derekán a firmának közel száz üzlete volt Budapesten, később Kecskeméten és Zalaegerszegen is nyitottak lerakatot.
A negyvenegy üzletből álló láncot 1991-ben privatizálták, a boltok több mint felét később elárverezték. Az Aranypók Kereskedelmi Rt. 1993-ban a Budapesti Értéktőzsdére is kilépett (a részvénypiacon egészen 2001-ig volt jelen), s megkezdődött a nevet megőrző bolthálózat bővítése is.
Lázin Miklós András
Menedzsment Fórum
Milliónyi fehérnemű
Az mfor.hu Vörös vállalatok című sorozatában ezúttal a női intim ruhadarabok világába kalandozunk. Mivel asszonyaink és leányaink az ötvenes években is szerettek öltözni, a pártvezetés hamar rájött, a gazdaság is jobban jár, ha hazai gyárak ruházzák a gyengébb nemet...