2p

A világ figyelme egy idő óta az ISO 9000-es szabványcsalád újraformálása felé fordult. Különösen nagy érdeklődés kíséri az ISO 9001:2000-es modellt, mind a már tanúsított, mind a minőségirányítási rendszert kiépíteni szándékozó szervezetek körében. A szerző kifejti, hogy érdemes tovább tekinteni a fejlődés horizontján, és az ISO 9004:2000-es modellt is figyelembe venni a közeli és távoli jövő építéséhez.

A lemaradás nem csak Angliára állapítható meg, hanam mindazokra, akik átvették a brit szabványon alapuló ISO 900X:1987-es, illetve az ISO 900X:1994-es szabványokat (több, mint 100 országban, csaknem 300.000 tanúsított szervezet), és nem fejlesztették tovább szabványos minőségirányítási rendszerükbe. Az új változat nem célozza meg a lemaradás ugrásszerű behozását, hanem a folytonosság és stabilitás erősítésével olyan fejlődési pályát tesz lehetővé, amely nem terheli túl a szabványt alkalmazó szervezeteket.

Tito Conti a fejlődés irányának vizsgálatával és a minőségirányítási modellek pozícionálásával segíti a felhasználókat a fejlettségi szintjüknek és az üzleti céljainak legjobban megfelelő modellek és fejlődési pályák kiválasztásában.

Az ISO 9001:2000-es TQM-tartalma megnövekedett az ISO 9001:1994-es változatához képest. Az ISO 9004:2000-es alkalmazásával ez tovább növelhető. A szervezet innen továbbléphet a díjmodellek irányába. A legnagyobb versenyképesség a specifikus „lehetőségmodellek” alkalmazásával érhető el. Az egyes fejlődési szakaszok úgy foghatók fel, mint egy hordozórakéta fokozatai, amelyek egy idő után leválnak, hogy a szervezet az előzőek során megszerzett tudásával és tapasztalataival szabadon repülhessen tovább a specifikus modell irányába.

A specifikus lehetőségmodellek koncepciója az, hogy mivel nincs egyetlen üdvözítő megoldás, a szervezet speciális helyzetének és a változó körülményeknek lehető legjobban megfelelő, testreszabott megoldást kell megtalálni. Cél: a továbbfejlesztési eredmények és szervezeti intézkedések közötti lehető legszorosabb összefüggés elérése, mivel így válnak leginkább hatásossá és hatékonnyá a megtett intézkedések. Ennek eléréséhez a menedzsereknek speciális képességéket kell kifejleszteniük, nevezetesen diagnosztikai, oknyomozói és építőmesteri képességeket, hogy meg tudják tervezni és fel tudják építeni a szervezet számára legjobb, egyedi minőségirányítási modellt.


A cikk folytatása



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!